View Single Post
Starý 18-02-2013, 08:20   #29
Vladko69
člen
 
Registrovaný od: Feb 2012
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Dobrý deň, áno ohrada 2x5 m + prístrešok im bude stačiť len to musíte spraviť z pevného materiálu. Napr. palety. Klasické pletivo by raz dva podvihli, podryli. Do toho sadu ich môžete púšťať, najlepšie na jeseň keď bude popadané ovocie, ale samozrejme aj v lete sa budú tešiť paši na zelenej trávičke.. len pozor keď bude napršane to by začali hneď ryť.. a keď si na pašu v sade zvyknú tak sa budú kvikotom pýtať von. Je dobré si ich naučiť privolať späť do ohrady.. Najlepšie tak že keď ich pôjdete kŕmiť spojte to z nejakým zvukovým signálom.. buď ich nejak zvolávajte, alebo napr. udierajte palicou na kovové vedro... Toto opakujte vždy pri kŕmení asi tak 2 týždne a až potom ich hladné vypustite do sadu a po napasení ich začnite privolávať známym signálom a za odmenu im dajte trochu šrotu.. Takto si ich naučíte a budete ich vedieť vždy privolať do ohrady. No je dobré ich po privolaní vždy odmeňovať aby si neodvykli, sú prešibané. Ak sa prasiatka narodia na jar do zimy nenarastú na jatočnú hmotnosť budú mať tak max. 40 kg.. Záleží to aj od genetiky ako rýchlo porastú a od spôsobu kŕmenia... Ja som zabíjal predvčerom 1,5 ročné a tie majú tak 60-70 kg. Tak ako dá sa zabiť aj 30-40 kg poznám chovateľov, ktorý zabíjajú aj také menšie berú to tak že namiesto zajacov... Oderu ho a rozoberú čisto len na mäso. No z takého 70 kg sa dajú rodiť aj výrobky.. Slanina, masť sú vynikajúce..
A čo sa týka chovu spoločne s hydinou, no skúsenosti s tým nemám ale osobne by som to asi v takom uzavretom priestore nerobil.. Pokiaľ ich budete kŕmiť prevažne zeleným za ten rok veľmi mastné nebudú.. Vyskúšajte zabijete a uvidíte
Chovu zdar.. Vlado
Vladko69 je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy