View Single Post
Starý 23-10-2017, 14:07   #3
PeterL
člen
 
Registrovaný od: Feb 2016
Príspevky: 14
Počiatočné Re: Žiadosť o vydanie pôdy

Citát:
Pôvodne zaslal Hospodar569
Zdravým.
Potrebujem súrne radu.
Jedná sa o to že pred rokom som podal na družstvo výpovede z nájmu za viacerých nájomníkov v ich mene.Teraz mám nachystané nájomné zmluvy na podpis, ale potrebujem poradiť či mám žiadať družstvo o vydanie pôdy, (náhradnej pôdy) v mene tých nájomcov, za každého osobitne, alebo na základe nájomných zmlúv mám požiadať o vydanie priamo ja ako nový nájomca.
Za každú odpoveď vám budem vďačný.
Rozumiem tomu správne, že družstvo malo prenajatú pôdu a vlastníci ju chcú teraz prenajať vám? Je vôbec možné to urobiť? Veľmi ma to zaujíma, pretože sám som chcel niečo také urobiť, teda osloviť vlastníkov pôdy, aby ju prenajali mne. Ako som však študoval legislatívu, tak "Zákon o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov a o zmene niektorých zákonov", tj. zákon č. 504/2003 Z.z., v § 13, ods. 2 hovorí "Ak nájomca riadne a včas plní svoje záväzky zo zmluvy, má právo na prednostné uzavretie novej nájomnej zmluvy na pozemok za nájomné v obvyklej výške". Ďalej sú spomenuté výnimky, kedy prednostné právo neplatí - hlavne ide o to, keď chce obhospodarovať tieto pozemky vlastník alebo jemu blízka osoba.

Nie som právnik, ale rozumiem tomu tak, že ak nájomca plní podmienky zmluvy, tak táto nemôže byť vypovedaná a pozemky následne prenajaté niekomu inému. Máte s týmto niekto skúsenosť?
PeterL je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy