View Single Post
Starý 23-02-2012, 15:06   #9
Vladko69
člen
 
Registrovaný od: Feb 2012
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov vietnamských prasiatok

Citát:
Pôvodne zaslal Linki4
Chcel by som sa spytat.aky velky vybeh potrebuju ,ci mozu byt viacere spolu.Dokazu podryt plot zakopany v zemi cca 20cm a ci to zvyknu robit.aku maju povahu?a cim ich krmit ako pocas zimy tak aj v lete.Su nachylne na choroby?a mozte pridat nejake tipy a triky napomocne pri chove.

Dakujem.

Dobrý deň, venujem sa chovu vietnamských prasiatok a môžem Vám poradiť. Čo sa týka toho výbehu, no tak dajú sa chovať aj v zavretom chlieviku ako sa chovajú klasické ošípané, ale nie je to pre ne ideálne.. čím viac priestoru majú tým lepšie, zaleží koľko im môžete ponúknuť.. vo výbehu lepšie rastu toaletu si spravia na jednom mieste nie sú špinavé a nenudia sa.. ja ma ohradu spravenú z drevených paliet kt. som natrel starým motorovým olejom aby nehnili. Nemám ich ani zakopané v zemi a nepodryjú sa. No to klasické pletivo oni potvori možno aj podryjú ale hlavne ho rypákom podvihnú.. moje boli u všetkých susedov pokiaľ som to nespravil pevne.. Keď raz nájdu cestu von zapamätajú si ju. Teda ja by som volil nejaký pevný spodok aspoň karirohož alebo niečo podobne. Samozrejme môžu byt viaceré spolu ako črieda len treba dať pozor na kancov a prasničky. Kanca je naj. mať zvlášť a s prasničkami mat iba bravčekov. Inak by sa vám párili mimo dozor.. a to nie je dobre... nebudete vedieť kedy sa prasnička presne oprasí atď... Sú pokojnej povahy, dajú sa pekne vycvičiť na zavolanie pribehnú ku mne. Samozrejme matka si chráni svoje mlade, keď ich očkujem alebo ich doktor kastruje prasnička zúri.. bacha na to.. a kanec je teritoriálny. Ja ich mám vo veľkom výbehu, mal som tam aj kanca a keď tam vstúpil niekto cudzí začal si ho premeriavať a stalo sa mi že kamaráta aj pohryzol (nič vážne) ale treba dávať pozor a netreba sa báť ukázať mu kto je pánom.. Na potravu nie sú náročné ja ich kŕmim - tráva pokosená na dvore, lúčna od rieky, ďatelina veškerá burina zo záhrady, ovocie, tekvice no proste všetko čo rastie naozaj nie sú náročne a nič im neškodí.. čo im nechutí nezožerú.. dávam im aj odpad z kuchyne a zošrotované jadrové krmivo ( jačmeň, kukurica) netreba veľa aby neboli príliš mastný. inak masť a oškvarky majú veľmi chutné. V zime repa, šrot, odpad z kuchyne, seno, slama. Keď naprší ryjú ako rotovator.. niektoré jedince viac, niektoré menej. Počas leta sa radi vyvaľujú v bahnisku. Keď som im tam podvečer nalial vodu skákali tam "šípky" a vytláčali jeden druhého. Zasušené bahno na koži si potom oškrabujú o stromy alebo chlievik.. Obhrýzajú kôru stromov a vypasú trávu. na ploche asi 2 áre mi 5 prasiatok za sezónu spravilo z ovocného sadu mesačnú krajinu.. normálne sa stavali na zadné a dočahovali marhule zo stromov.. čo moc nepoteší no.. proste nepatria tam kde sa niečo účelovo pestuje všetko zožerú.. možno s výnimkou starších stromov. Popadané ovocie pod stromami majú asi zo všetkého najradšej.. Choroby som zatiaľ žiadne na prasiatkach nemal akurát ich asi raz do roka odčevim prostriedkom na odčervenie ošípaných a malé prasiatka v druhom a desiatom dni (ak sa mi ich podari pochytať, lebo desať dňové sú už riadne čiperky) očkujem železom. Ale nie je to nevyhnutné, a zúbky malinkým nestrihám.. je to zbytočne.. Choval som aj krížencov s diviakmi tí sú ešte "škodlivejší"..Takže asi tak. pokiaľ by ste mali nejaké konkrétne otázky rád odpoviem.. s pozdravom Vlado.
Vladko69 je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy