Téma: RE:perličky
View Single Post
Starý 22-12-2002, 13:02   #1
Tomašovič
 
Príspevky: n/a
Počiatočné RE:perličky

Vážený pán minister!
Dovolím si zareagovať na vašu odpoved,pánu Čačalovi.
Pýtam sa prečo??? nemajú perličky pre potravinovú politiku SR strategický význam,ked vo Francúzku a Taliansku su vežkochovy.Pre tieto štáty význam majú?Ja sám chovám 12 000 kusov tejto hydiny.Keby bolo väčšia podpora ministerstva určite by sa táto hydina udomácnila na Slovensku.Chov perličiek je obdobny ako je to pri sliepkach len perličky pomalšie rastu(12-14týždnov),ale na druhej strane maju kvalitnejšie mäso a vajcia.Chov perličiek sa praktizuje vo velkých výbehoch(klietkách-Francúzko)kde perličky spásajú trávu a požierajú hmyz.Nemusím podotýkať že sa preto jedná o ekologický chov.O takéto mäso majú záujem všade v zahraničí.(Trebárs v Anglicku sa 1kg predáva priemerne za 10 libier)
Je zaražajúce,že pštrosy sú vo výnosoch uvedené a perličky nie,hoci ich stav na Slovensku je podla mojho názoru rovnako vežký.
Majú pštrosy teda strategický význam pre Slovensko?
Čo sa týka holubov o tejto problematika tak veža neviem,ale viem tožko že za socializmu bolo na Slovensku aj v Čechách niekožko vežkochovov.Asi si komunisti viac cenili toto najkvalitnejšie,najdietnejšie mäso,A možno to bolo preto že calá produkcia bola vyvážaná do Talianska,Francúzka,ale najmä do arabských štátov.
Teraz ešte z iného súdka: V radií a televízíí počúvam skoro každý deň ako vláda podporuje malé a stredné podnikanie,podnikanie v znevýhodnených podmienkach,ale opak je pravdou.Stretávam sa s totálnou neochotou na úradoch a je zarážajúce ked Vás na Veterinárnej správe privítajú :"Vy chcete chovať a predávať perličky?A máte miliony?Bez niekožkych milionov naše požiadavky nikdy nesplnite!Ked to ide v iných štátoch a vyspelejších ako mi,prečo by to nešlo aj u nás.Chcelo by to odstrániť zbytočnú administratívu a žudia budu podnikať aj bez podpory štátu.Dúfam,že ministerstvo prehodnotí svoj postoj k perličkám,pripadne aj iným druhom a podporí aj jeho rozšírenie,aby vyplnilo medzeru ktorá je na trhu z mäsom a nemuselo sa zbytočne dovážať zo zahraničia.

Veža pracovných úspechov a šťastné prežitie vianočných sviatkov praje

Tomašovič
  Odpovedať s citovaním