View Single Post
Starý 23-01-2017, 13:45   #1
SHR LUdvo
člen
 
Registrovaný od: Jan 2011
Príspevky: 15
Počiatočné Stanovy družstva, dpl, dokumenty pri kúpe, darovaní pozemku

Dobrý deň
chcem sa len opýtať na prax a zákonnosť niektorých stanov družstiev.
Družstvo má v článku VII vzájomné práva a povinnosti členov jeden bod
"člen družstva má voči družstvu podľa zákona a týchto povinností: Ak je člen družstva vlastníkom poľnohospodárskej pôdy je povinný túto pôdu ponechať v užívaní družstva." nie je to to obmedzenie vlastníckych práv - môže si a je to platné v Slovenskom práve takáto obmedzujúca podmienka?

Mám DPL bez hlasovacieho práva. Nakoľko v zákone som našiel niečo podobné §17 d ods. 4 zákona 42/1992 Zb. (4) Podielnikom nečlenom družstva, ktorí družstvu preukážu, že majú ním vydané podielnické listy v súhrnnej menovitej hodnote vo výške základného členského vkladu člena družstva určeného stanovami, je predstavenstvo družstva povinné najmenej raz ročne poskytnúť na požiadanie písomnú informáciu o stave obchodného majetku a záväzkov družstva a o výsledku hospodárenia podľa riadnej účtovnej závierky a o iných významných skutočnostiach s ohľadom na majetkovú a finančnú situáciu družstva. Túto informáciu zasiela družstvo žiadateľovi na ním uvedenú adresu. - ak si družstvo nesplní túto požiadavku na aký štátny orgán sa mám obrátiť a nie je stanovená lehota dokedy to musí družstvo spraviť?

Teta chce darovať pozemok svojej neteri aký dokument musí predložiť na kataster aby potvrdila svoj príbuzenský vzťah a tým by sa vyhla registru zverejnovania ponúk - má kataster nejaký metodický pokyn kde presne sú uvedené dokumenty, ktoré vyžadujú?
Prajem pekný deň
__________________
Dubovský Ľudovít
SHR LUdvo je offline   Odpovedať s citovaním