View Single Post
Starý 21-12-2008, 09:01   #1
asimina
člen
 
asimina's Avatar
 
Registrovaný od: Dec 2008
Lokalita: Nitra
Príspevky: 25
Počiatočné pestovanie a záchrana málo známych druhov a odrôd

Čo ma viedlo k tomu, že som vytvoril túto tému?
1. Mám 40 rokov a bol som svedkom zániku 3 odrôd.
- V detstve som nosieval ako desiatu do školy veľké hrdzavé hrušky, ktoré chutili aj ostatným spolužiakom. Dozrievali septembra od novembra, boli to maslovky a mali výnimočne dobrú chuť. Matkin brat potom tento starý strom vyrúbal. Ani on ani nikto nechápal, že to bol pravdepodobne posledný strom svojej odrody. Rád by som sa v tomto tvrdení mýlil ale hoci som poctivo prezrel všetky pomológie konzultoval to s odborníkmi, nikto o takej odrode nepočul...
- O unikátnu jabloň a nektarinku som a spolu somnou aj zvyšok sveta prišiel keď bol predaný rodičovský dom zo záhradou. Nový majiteľ mi síce prisľúbil že si budem môcť na jeseň vykopať stromky a zobrať vrúble, ale nielen že ma tam nepustil, ale všetky stromy hneď vyklčoval, samozrejme nechápal, že podobné už nezoženie...
- Jabloň som získal tak, že jedna známa ma poprosila, aby som zachránil jablká zo starej záhrady jej babičky, ktorá sa ide predať a strom bude vyrúbaný... Jablká boli unikátne svojou arómou. Mali mimoriadne výraznú chuť. Obsahovali chuťovo výraznú kyslosť súčasne s výraznou sladkosťou a vôňou. Hoci boli skladovateľné a chutné, ale ich najväčšou prednosťou bola neopakovateľná chuť v kompóte, kde odovzdali svoju chuť naplno. Inak to boli skôr menšie zeleno-žlté jabĺčka s malým nevýrazným červenastým líčkom. Jabloň netrpela chorobami a rodila bez chemickej ochrany pekné plody.
- Nektarinka bola unikátna svojou chuťou, pripomínala trochu svojou výraznou arómou vinohradnícke broskyne ale inak veľmi sladká lahodne rozplívavá. Plody boli stredné až väčšie s kvôstkou prekvapivo malou na tak veľké plody. Vznikla ako kríženec Redhawen s náhodným semenáčom náhodného semenáča neznámej nektarenky.

Je mi to vážne ľúto, pretože som mohol tieto odrody zachrániť, ale neurobil som to. Povedal som si ale že takú chybu už viac krát neurobím.

Chcel by som pátrať po starých odrodách alebo zaujímavých semenáčoch.

Zároveň chcem apelovať na tých čo si to prečítajú aby reagovali.
- ak viete o nejakom strome, najmä hrušiek alebo aj inom ovocí, dajte vedieť a dohodneme postup záchrany, prípadne prídem zobrať vrúble.
- ak sa chcete naučiť očkovať, rád vám pomôžem
- ak vás to zaujalo a chcete spolupracovať, budem rád.
- budujem zbierku odrôd nielen bežných druhov, ale aj menej známych (mám napríklad 16 odrôd Asimina Triloba, 28 odrôd Dyospirosov - Hurmi Kaki, 6 odrôd Amelanchier - muchovník, zbieram aj odrody morúš, drobnoplodého kiwi, oskorúš, mišpulí, ale aj jabloní, hrušiek aj Ázijských a iné)
- rád si vymením nielen skúsenosti ale aj odrody, za iné ktoré ešte nemám...
- Mám záujem rozširovať tieto druhy a odrody, takže, pokiaľ niekto chce mať v záhradke stromky ktoré sa nedajú bežne zohnať, rád mu v tom pomôžem a pošlem prípadne na dobierku, alebo ak nemám namnožené, namnožím na objednávku a zašlem.
Andrej Danek, Nitra, 0903 258 405
asimina je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy