View Single Post
Starý 23-05-2017, 16:59   #1
PeterL
člen
 
Registrovaný od: Feb 2016
Príspevky: 14
Počiatočné Získanie pôdy - legislatíva a prax

Dobrý deň.
Už dlhší čas chcem začať podnikať v poľnohospodárstve. Stále však riešim ako získať do prenájmu nejakú pôdu. Na kúpu jednoducho momentálne nemám peniaze, resp. nechcem všetky peniaze minúť na nákup pôdy a nakoniec mi neostane na ostatné investície.

V čom je problém? Všetka pôda v okolí našej obce je niekým obhospodarovaná. Preto chcem začať oslovovať majiteľov pôdy, aby ju prenajali mne. Avšak keď vidím ako je pôda rozdrobená, neviem si to vôbec predstaviť. Uvediem príklad. Dajme tomu, že kultúrny diel (časť v LPISe) má 30ha a skladá sa z 20 samostatných parciel. Každá parcela má svojho vlastníka, resp. viacerých vlastníkov. Jeden z vlastníkov má celkovo podiel na týchto parcelách 1ha. Stačí sa dohodnúť len s týmto vlastníkom, aby dal výpoveď družstvu a po splnení zákonných záležitostí (výpovedná lehota, zber úrody, ...) môžem podpísať nájomnú zmluvu ja a dostanem od družstva vyčlenený 1ha? Alebo je nutné sa dohodnúť zo všetkými vlastníkmi?

Neverím, že družstvo u nás má zmluvu s každým vlastníkom, keďže niekde je ich naozaj veľa (zatiaľ som našiel rekord s viac ako 400 vlastníkmi jednej 100ha parcely). Skúste ma nasmerovať, pretože verím, že by som sa s niektorými vlastníkmi vedel dohodnúť ale so všetkými určite nie.
Ďakujem za rady.
PeterL je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy