PDA

View Full Version : dovoz kuracieho mäsa


Roman Kuciak
09-12-2002, 12:29
Vážený pán minister!

Dovožte, aby som Vám v mene svojom i v mene spoločnosti KOSMOS, spol. s r.o. na úvod poďakoval za Váš vzácny čas, ktorý ste venovali reakcii na môj podnet.

Zároveň dovožte, aby som zaujal k Vašej reakcii na môj podnet nasledovné stanovisko a doplnil ho nasledovnými otázkami:

1/ Na základe akej zmeny predpisov prestalo byť možné dovážať dotknuté komodity s dokladmi s doložkou "to order Slovakia"? Pôvodne sa tak totiž bežne dovážalo, môžem to dokázať a aj tri kontajnery spoločnosti KOSMOS, spol. s r.o. (tie, ktoré prešli do SR) mali rovnaké doklady.

2/ Ktoré ďalšie spoločnosti dovážajúce dotknuté komodity boli povinné predložiť overené kópie dokladov vrátane Bill of Landing? Môže Štátna veterinárna a potravinová správa (ďalej ako ŠVPS) preukázať predloženie takto overených dokladov?

3/ Ako mohla ŠVPS kontrolovať doklady iných spoločností v júny, keď ešte na našom rokovaní dňa 22.10.2002 príslušní úradníci nevedeli, čo ktorý doklad znamená?

4/ Naše prvé tri kontajnery prešli na územie SR údajne na základe "zlyhania" pohraničného veterinára a nie na základe nášho ústneho odvolania. Znamená to, že na územie SR sa môže dostať 66 ton neprevereného materiálu, ktorý bol následne uvolnený do obchodnej siete? Nemôže týmto spôsobom dôjsť k všeobecnému ohrozeniu? Kto je teda zodpovedný za veterinárnu ochranu štátnych hraníc?

5/ Pokiaž bol tovar v troch dovezených kontajneroch v poriadku, a to čo sa týka dokladov i kvality, čím sa líši tovar vo zvyšných 12 kontajneroch?

6/ V súčasnosti platia nové podmienky pre dovoz. Pokiaž čínsky veterinár, ktorý má k dispozícii výsledky rozborov pred naložením tovaru, potvrdí, že náš tovar tieto podmienky spĺňa, bude náš tovar prepustený do SR?

7/ Dňa 30.05.2002 podával DANSK SVENSK KOEDEXPORT spol. s r.o. - organizačná zložka v SR (ďalej ako DSK) žiadosť o povolenie dovozu kuracích pŕs z Číny. Táto žiadosť bola v riadnom termíne ústne zamietnutá, čo bol v tej dobe bežný postup na ŠVPS. Až po konflikte týkajúcom sa firmy KOSMOS, spol. s r.o. a zapretí ústneho odvolania v tejto veci dostala DSK písomnú odpoveď dňa 15.11.2002. Aký systém konania teda naďalej platí na ŠVPS - ústny bez zápisnice alebo písomný? Ak písomný, prečo odpovedá ŠVPS po 168 dňoch? Nevzťahuje sa na konania ne ŠVPS Správny poriadok?

8/ Čo oprávňuje orgány veterinárnej správy požadovať obchodné doklady (faktúry, doklady o zaplatení) a podmieňovať ich predložením povolenie dovozu?

S úctou


KOSMOS spol. s r.o.
v zastupení: Roman Kuciak

Zsolt Simon
17-12-2002, 08:41
Vážený pán Kuciak,

požiadali ste ma o zodpovedanie Vašich otázok v súvislosti s pozastavením dovozov kuracieho mäsa z Číny firmou KOSMOS, spol s.r.o. Rád tak učiním štandardnou formou.

Myslím, že všetci účastníci tohto diskusného fóra ho chápu ako priestor na výmenu názorov, a nie na detailné riešenie záležitostí jedného obchodného prípadu.

S pozdravom

Zsolt Simon,
minister pôdohospodárstva SR

Roman Kuciak
17-12-2002, 14:40
Autor: Zsolt Simon
Dátum: 17. 12. 2002 08:41

Vážený pán Kuciak,

požiadali ste ma o zodpovedanie Vašich otázok v súvislosti s pozastavením dovozov kuracieho mäsa z Číny firmou KOSMOS, spol s.r.o. Rád tak učiním štandardnou formou.

Myslím, že všetci účastníci tohto diskusného fóra ho chápu ako priestor na výmenu názorov, a nie na detailné riešenie záležitostí jedného obchodného prípadu.

S pozdravom

Zsolt Simon,
minister pôdohospodárstva SR