PDA

View Full Version : vlastná kontrola.


výrobca
03-03-2006, 14:25
Dobrý deň. Chcem sa opýtať na jednu otázky na tomto fóre.
V § 4 ods. 2 písm. a) zákona o potravinách je uvedené, že podnikatelia sú povinný zabezpečiť pri vyrábaných potravinách pravidelnú kontrolu nad dodržiavaním požiadaviek na zdravotnú neškodnosť a kvalitu....tzv. vlastná kontrola. Čo v tomto prípade znamaná slovo pravidelnú ?
Ak mám ustanovený v dokumentácii SVP systém vlastnej kontroly tak, že vykonávam analýzy zamerané na overenie zdravotnej neškodnosti v zmluvných akreditovaných laboratóriách s frekvenciou napr. 1x za 3 roky a vediem o tom evidenciu, môže orgán potravinového dozoru konštatovať nedodržanie povinnosti resp. porušenie § 4 ods. 2 písm. a) zákona o potravinách ?
Podotýkam, že všetky výsledky overovania zdravotnej neškodnosti z vlastnej kontroly ako aj z úradnej kontroly sú vyhovujúce a jedná sa o nízkorizikové potraviny napr. cestoviny, pekárske výrobky.

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.

hozova
17-03-2006, 07:51
Dobrý deň,

V Slovenskej republike ako aj v ostatných členských štátoch Európskej únie platia rovnaké požiadavky na bezpečnosť potravín. V roku 2002 vstúpilo do platnosti Nariadenie (ES) č. 178/2002 EP a ER, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva, zriaďuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a stanovujú postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín, ktoré poskytlo základ na zabezpečenie vysokej úrovne ochrany zdravia ľudí a záujmov spotrebiteľov vo vzťahu k potravinám. Toto nariadenie ustanovilo všeobecné zásady, ktoré sa vzťahujú na potraviny vo všeobecnosti, a najmä bezpečnosť potravín na úrovni spoločenstva a na vnútroštátnej úrovni. Tak isto v nariadení boli stanovené zodpovednosti prevádzkovateľov potravinárskych podnikov na všetkých stupňoch výroby, spracúvania a distribúcie, ktoré riadia, zabezpečia, aby potraviny spĺňali požiadavky potravinového práva, ktoré sa týkajú ich činností a budú overovať, či sa tieto požiadavky plnia.
Toto nariadenie bolo implementované do slovenskej legislatívy a to do zákona NR SR č. 152/1995 Z.z. o potravinách, z ktorého ste odcitovali § 4 základné povinnosti podnikateľov, ktorý vyrábajú, manipulujú a uvádzajú do obehu potraviny. Slovenská republika ako aj ostatné členské štáty Európskej únie sa snažia zabezpečiť, aby na trhu spoločenstva predávali len kvalitné a bezpečné potraviny. Za bezpečnosť a kvalitu potraviny ako som už spomínala zodpovedá explicitne prevádzkovateľ, teda výrobca, distribútor, predajca a úloha štátu a jeho kontrolných autorít je zabezpečiť kontrolu, overovať a monitorovať, či potravinársky priemysel dodržiava požiadavky práva.

Slovo pravidelne znamená periodicky sa opakujúci dej, napr. raz za týždeň, raz za mesiac, raz za polroka, raz za rok, atď. Zamozrejme frekvencia kontrol je založená na riziku z potravín a podľa toho si výrobca určuje aj frekvenciu vlastných kontrol. A keďže Vy vyrábate potraviny a záleží Vám na tom, aby Vaše potraviny boli kvalitné a zdravotne neškodné, tak vlastnú kontrolu robíte čo najčastejšie, aby ste sa presvedčili, že naozaj vyrábate kvalitné a zdravotné potraviny a zabezpečili, čo najvyššiu ochranu spotrebiteľa, t. j. tých ktorí kupujú Vaše výrobky.
V zákone o potravinách sa ďalej píše v § 5 ods. 3, že výrobca potravín je povinný podľa písm. f) overovať zdravotnú neškodnosť a kvalitu výrobkov, zabezpečiť, aby vyrobené potraviny zodpovedali právnym predpisom, a viesť o tom evidenciu a tiež nie je určené ako často, no však predpokladá sa, že overovanie vyrobených potravín sa vykonáva v akreditovaných laboratóriách a to čo najčastejšie ako sa len dá na preverenie vlastnej výroby.
Podrobnejšie pravidlá ohľadom vlastnej kontroly výroby sú uvedené v Potravinovom kódexe SR – ôsmej hlave druhej časti – Zásady správnej výrobnej praxe, ktorý ustanovuje zásady s cieľom zabezpečiť optimalizáciu výroby potravín, uspokojovanie výživových potrieb ľudského organizmu a minimalizáciu zdravotných rizík.
Nakoľko aj v roku 2005 bolo u cestovín až 13,7 % nevyhovujúcich vzoriek a u pekárskych výrobkov 6,5 %, čo ich radí medzi percentuálne najviac nevyhovujúce komodity, pričom najvyššia porušenosť bola u oboch komodít z dôvodu mikrobiologickej kontaminácie. Základná surovina múka v oboch prípadoch je každý rok z inej úrody a často sa menia aj ostatné zložky používané pri výrobe. Preto je nepostačujúce vykonávať analýzy 1 x za tri roky, aj ak by sa vôbec nemenil technologický postup výroby. Z dôvodu často sa meniacich zložiek vo výrobe a aj stále vysoké percento nevyhovujúcich vzoriek v komodita cestoviny a pekárske výrobky, navrhujeme vykonávať laboratórne analýzy surovín a výrobkov minimálne jedenkrát za rok. Závisí to od plánu HACCP, resp. príručky správnej výrobnej praxe, konkrétnej kapacity výroby, vyrábaného sortimentu a okruhu odberateľov. Ale práve toto všetko je zohľadnené v pláne HACCP alebo v príručke správnej hygienickej praxe.

Ďakujeme za Váš príspevok