PDA

View Full Version : Redaktor STV sa domnieva


Ing. Ján Hájek
25-12-2005, 18:28
Do praxe vstúpili nové kritériá na kvalitu medu, /copy z w.str. STV/

Za socializmu bola kvalita medu na Slovensku prísne kontrolovaná. Po zmene spoločenského systému a krachu monopolného spracovateľa sa pravidlá výrazne uvolnili. Aj preto sa objavilo niekoľko afér s nebezpečným medom , ktorý kontrolóri objavili v obchodnej sieti. Pri mede je najväčší problém s obsahom antibiotík. Niektorí včelári ho používajú v neprimerane veľkých dávkach na liečenie i prevenciu. Dostáva sa potom do medu. Po vstupe Slovenska do Európskej únie musia oficiálny spracovatelia spĺňať prísne kritériá na kvalitu výrobkov, technológiu spracovania ale aj kontrolovať vstupnú surovinu. Situácia sa tak začína konsolidovať. Najväčším rizikom pre spotrebiteľa je však ,,podomovo" kupovaný med, ktorý nepodlieha žiadnej kontrole. Ján Škorňa, STV.
Diskusia k článku:
Ing. Ján Hájek | 24.12.2005 | 21:26 | host: adsl-data-121.84-47-77.telecom.sk
Nie je med ako med
Doprial by som Jánovi Škorňovi, aby si kupoval med výhradne z hypermarketov, kde je med kontrolovaný ŠVPS SR Jej isté laboratórium ani dnes nevie detekovať prímes izoglukózy v mede a
vy im dôverujete, je to vaša vec. Naši včelári nekupovali izoglukózu /produkt z kukurice/ za 16 Sk/kg a nemiešali ju do medu, ako niektoré veľké med baliace firmy. ŠVPS SR – jej laboratória nevykonávajú laboratórny rozbor aj na obsah a štruktúru peľových zŕn a tak je možné, že si pochutnáte na mede aj z Ázie, napr. z Číny. Pozrite si na Apiservices Falsification des miels a potom si opravíte svoju mienku o kvalite medu domácej proveniencie od našich včelárov. Čínsky med sa dovážal do EU aj za 0,77 euro/kg, nuž a za čo sa predáva u nás v drobnom? Získava sa s obsahom 25-30 % vody a náš SE med dorábame už od 14,5 perc. obsahom vody. Zdiskreditovať náš med je cieľom cudzích firiem, ktorím napomáhajú aj niektorí naši rodoľubovia. Vaša kolegyňa pani Mešťanová, tiež by Vám to vedela správne vysvetliť, lebo veci rozumie.