PDA

View Full Version : Nájomca neplatí nájomné už niekoľko rokov


Lukas4x4
04-05-2017, 20:17
Dobrý deň.mam problém z družstvom v ktorom má naša rodina pozemky v nájme. A to taký že družstvo už roky neplatí žiaden nájom a ani po niekoľkých pokusoch o výpoveď nájomnej zmluvy k 1.11 kalendárneho roka nám družstvo nechce vydať pôdu do vlastného užívania. Zaujíma ma či je možné napísať novú nájomnú zmluvu z novým nájomcom a zakomponovať do nej aj to že z dôvodu neplatenia nájomného sa rušia všetky doterajšie nájomné zmluvy? Lebo už neviem ako ďalej. Ďakujem

Lukas4x4
07-05-2017, 17:26
Nikto nevie čo robiť?:-(:-(

MARMIL
09-05-2017, 23:13
To nestačí na posúdenie......Do kedy máte nájomnú zmluvu s družstvom ? Je tam výpovedná doba ? Kedy ste doručili výpoveď ? O akú výmeru sa jedná ?
Ak ide skutočne o pozemok užívaný bez nájomnej zmluvy, postupujte podľa §12 ods. 5 zákona o nájme a doručte užívateľovi pozemku výzvu na vrátenie a prevzatie pozemku. Užívateľ pozemku je povinný pozemok vrátiť do 30 dní po zbere úrody. Pokiaľ ste mu doručil výzvu na vrátenie a prevzatie pozemku a družstvo nereaguje, postupujte už len právnou cestou, teda žalobou na príslušný súd.

Lukas4x4
11-05-2017, 09:28
Žiadosť o vrátenie pôdy do vlastného užívania sme podávali každý rok po dobu posledných 4 rokov.... Takže ak aj nejaká nájomná zmluva bola tak už dávno není plátna.... Vyriešim to inak.dnes idem do Trenčína na PPA cku a podám žiadosť o dotácie na tie pozemky.... Keď sa nedá z družstvom po dobrom tak to pôjde po zlom. Ak aj potom nedajú tu pôdu tak im stopnú dotácie z dôvodu krízového plnenia... Ja nemám o čo prísť ale im stopnú dotácie než sa to vyrieši....

Lukas4x4
04-10-2017, 11:35
Kto rozhodne o vydani pody ak sa nemožu dohodnuť dvaja prenajimatelia?
Ako je to možne,že dotaciu berie ten čo nasilu obhospodaruje a nie ten čo ma najonu zmluvu z vlastnikom?

jokerg
04-10-2017, 15:33
Rozhoduje Okresny urad,pozemkovy odbor (alebo tak nejak sa to vola). Je to v zakone pisane.

V priprade dotacii APA nezistuje vlastnicke ani najomne vztahy,im je to fuk. Ide o to kto zasial a kto sa staral. No viem aj o tom ze dotacie dostane ten kto da viac bokom...

Lukas4x4
04-10-2017, 19:00
Takze mam zajst na pozemkovy urad?? Lebo ja mam najomnu zmluvu ale druzstvo mi nechce vydat tie pozemky... Oni nemaju ziadnu zmluvu ani najomne nikomu neplatia...uz prislo z PPA vyrozumenie ze na danu parcelu su podane dvoje dotacie a ze mam podat informacie k tomu ze ako je to mozne atd.... Tak zajdem na pozemkovy urad aby stym nieco spravili? Nech mi daju nejaky papier o tom ze ja mam platne zmluvy a ze druzstvo je povinne mi pozemky vydat?

jokerg
04-10-2017, 21:16
Prv by som si prestudoval zakon a podla toho postupoval...
Zakladom je ziadat o vydanie pozemkov/nahradnych pozemkov. V pripade ignoracie zo strany druzstva to uz riesi dany urad. Najdem ktory je to zakon a dam sem link. Treba si nastudovat aby sa clovek mal o co opriet.

Dotacie by som do toho netahal. V tomto pripade je to len nastroj ako "zabrdnut" do druzstva pripomenut im ze "niekomu nieco dlzia" .

jokerg
04-10-2017, 21:19
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-504

§12 a §12a

Lukas4x4
05-10-2017, 06:51
To mam prestudovane vsetko. A ja uz som podal dotacie.uz ma nebavi sa snimi natahovat.zajdem na pozemkovi urad a bude...