PDA

View Full Version : problém z rozlohou pozemkou v družstve a v katastri


Lukas4x4
11-11-2015, 19:47
Dobrý den, mám další problém z družstvom.... a to taký že družstvo mi tvrdí že oni užívajú okolo 4.5ha pozemkou co má moja svokra ale z katastra co má dedičské papiere svokra tak tam je okolo 7.5ha polnohosp. pody. tak akože čo je toto za bordel v tejto republike? družstvo tvrdí že oni užívajú len 4.5ha ale kde sa do paroma stratili tie dalšie hektáre?? mám len družstvu povedat že ja mám tú výmeru priamo z katastra a hotovo? že nech si v tom spravia poriadok ked v tom majú bordel? dakujem za pomoc

agro111
11-11-2015, 20:44
Hektáre sa nestratili, ale oni platia nájomné len za skutočne užívanú výmeru, nie za celé vlastníctvo.

Lukas4x4
12-11-2015, 08:13
Tak ale ja chcem aby mi vydali celu vymeru,nie len polovicu...ked mam papiere z katastra kde je skoro 8 ha tak ich snad chcem vsetky...je mi teda druzstvo povinne vydat vsetko co mam v katastry?dakujem

agro111
12-11-2015, 08:18
Ak užívajú ako tvrdia len 4,5ha tak Vám môžu vydať len túto výmeru. Výmera je jedna vec, ale asi to nevlastníte v 1/1 a tým pádom je vlastníctvo rozdrobené.

Lukas4x4
12-11-2015, 11:37
Nie,tych cca 8 ha je uz cista vymera...ja si myslim ze snad to co je zapisane v katastry je smerodatne a nie to co si povie druzstvo...ked mam z katastra papiere ze ma 8 ha polnohosp.pody tak mi ju musia vydat...to co by bolo keby mi nechceli dat moju podu....

agro111
12-11-2015, 12:57
Je mi jásné, že je to čistá výmera, ale vlastní ju Vaša svokra v1/1? Ak nie tak je spoluvlastníčka na viacerých parcelách a reálne to neviete obrábať, aj keby Vám družstvo vrátilo 8 ha.

Lukas4x4
12-11-2015, 13:59
Ale to je snad jedno ze nejsu tie parcely cele len jej ze je na jednu parcelu viac podielovych vlastnikov...to co je za blbost.to by potom ako mohla mat niektora rola jedneho vlastnika co by mal 100ha?to je blbost,vecina roli a luk je v katastralnej mape rozkuskovana na stovky malickych parciel....takze to ze to svokra nema 1/1 vobec nevadi...

agro111
12-11-2015, 14:32
Keď podľa Vás nevadí , tak nevadí, ale realita ja iná. Nechcete si to dať vysvetliť, ale určite na vlastnej koži zistíte, ako je to v praxi.

Lukas4x4
13-11-2015, 08:27
Ale ved tie cisla parciel a rozloh co ma svokra z katastra papier z dedicstvom si snad niekto len tak nevymyslel.... ked ma raz na papiery ze ma 8 ha poli a luk tak jej snad do uzivania nevratia len polovicu...kde sa jej akoze stratila ta druha polovica??s tymto na mna nechodte ze realita je ina...raz ma tie parcely na papiery z katastra a hotovo.... akoze vy mate tiez dom na nejakom pozemku alebo aj zahradu a ked za vami niekto pride ze sak vy vlastne aj tak neviuzivate cely pozemok tak vam polku zobereme?to je blbost nie?ked to mate raz na papieri tak je to snad nadradene tomu co si povie druzstvo nie?a ked napr.druzstvo nebude chciet vydat vsetkych 8 ha tak si necham vymerat geodeziou kazdu jednu parcelu a hotovo...myslim ze to by nebolo moc prijatelne pre druzstvo....nemyslite?a zo zakona na to pravo mam.takze je blbost co hovori druzstvo ze oni uzivaju len polovicu...urcite uzivaju vsetko ale najom jej platia len za polovicu...

marekj
13-11-2015, 22:39
Zdravim
Neviem prečo si nezistiš presne kolko tvojej pôdy obraba družstvo ved cez katastralnu mapu sa to všetko da aj podla satelitnych máp na internete.Možno že to nezistiš presne na centimetre ale na metre určite.
Inak Agro ma pravdu realita nepusti. Z tym vymeranim parciel to nebude take jednoduche.
Tak za prve povedz mi kolko máš parciel na ktorych si sám vlastnik to je podiel1/1 tie si kludne môžeš dat vymerať a do roka ich maš. Hop ešte maly hačik musi byť aj k ním pristupova cesta.
A za druhe povedz mi kolko maš parciel(alebo ha) na ktorom si spoluvlastnik. A tam je ten velky problem lebo ty sa musiš z podielnikmi dohodnuť ktora čast parcely bude tvoja t.j: z vrchu, zo spodu, zo zadu , s predu to musiš vyjednať zo všetkymy spolupodielnikmi a samozrejme to musiš dať všetko na papier samozrejme zapisať do katastru a dalši velky problem je to že to nemôžeš rozdelovať menej ako 20 árov povedz mi kolko maš takych parciel!!!
No a tomu sa hovori § 12 ods. 1 ...........ked ich nemôžeš racionalne užívať.

Našiel som na internete aj toto:Vrátenie a prevzatie pozemkov, ktoré nie sú prístupné alebo ich nemožno racionálne užívať sa riadi ustanoveniami § 12a ods. 1 tohto zákona, podľa ktorého v prvom rade musí byť ukončený alebo má skončiť zmluvný nájom a doterajší nájomca sa dohodne s vlastníkom na vrátení ale už náhradného pozemku (za neprístupný vlastný pozemok).
Ale tu sa hovori len o vzajomnej dohode a to u teba a medzi družstvom asi neplati.
Ja vychadzam z toho čo mam len naštudovane tak že sa možem aj mýliť .
Bohužial na Slovensku je to tak tu zakony nahravaju viacej nájomcom ako skutočným vlastnikom.

Lukas4x4
16-11-2015, 12:00
A ked by chcela vsetky pozemky predat?ano je mi jasne ze ich najprv musi ponuknut najomcovy teda druzstvu ale ona si od nich moze pytat 200 eur za meter stvorcovy,nikde nieje napisane aka je hranica ceny za meter,ci ano?takze by ich ponukla druzstvu,to ju samozrejme vysmeje ze 200 e za meter neda a potom to moze ponuknut akoze mne...akoze mi ich preda.a potom geodet a bude vymeriavat praesne tiwe parcely ktore su v katastri a v kat.mape...a podla zakona sa na svoje pozemky musim bez problemov dosta takze by som jazdil krizom krazom po poliach a tym bud nicil druzstvu zasiatde plodiny alebo by druzstvo muselo nechavat pristupove cesty k mojim pozemkom a to by pre nich urcite nebolo vobec vyhodne.ano ani pre mna,ale ked sa chcu oni zachovat ako svine zachovam sa tak aj ja....a pozemky ktore su realne zakreslene v mape si mozem predat hoci kedy... je tak?samozrejme len tie co su 1/1

agro111
16-11-2015, 14:24
Predať si ich môžete hocikedy, ale ak je výmera pozemku vačšia ako 2000m2 tak ich musíte ponúknuť cez register zverejňovania ponúk prevodu vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku na stránke MPSR, ale toto nemusíte vykonať, ak pozemky predáte poľnohospodárovi, ktorý hospodári vo Vašom katastrál. území viac ako 3 roky.

marekj
16-11-2015, 19:59
Zisti si či je svokra tvoja blizka osoba ja to neviem či to neni len otec, matka, brat, sestra píše sa o tom § 13 ods. 2 potom by už stačila 1 ročna výpovedna lehota. Alebo nech ti to svokra da ako darovanie. Všetko sa dá!!!
No a tie polne cesty nie su všetky využivané mnohe su zarastene nezjazdné a pod. ale všetko je zakreslené v katastralnej mape treba si to pozrieť lebo veľa ciest napríklad maju aj družstva rozoranych ale aj z tym by sa dalo poradiť. Napriklad u nas v dedine ked sa robila REOP tak sa nezakreslila do katas. mapy jedna cesta vedie cez bývale pol. družstvo no a v dnešnej dobe je to už velky problem ju ta znova dostať, len do dnes nerozumiem ako sa to mohlo stať.

Lukas4x4
17-11-2015, 20:10
Predať si ich môžete hocikedy, ale ak je výmera pozemku vačšia ako 2000m2 tak ich musíte ponúknuť cez register zverejňovania ponúk prevodu vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku na stránke MPSR, ale toto nemusíte vykonať, ak pozemky predáte poľnohospodárovi, ktorý hospodári vo Vašom katastrál. území viac ako 3 roky.


nie nešlo by to niekomu kto hospodári viac ako tri roky.

Lukas4x4
17-11-2015, 20:21
Zisti si či je svokra tvoja blizka osoba ja to neviem či to neni len otec, matka, brat, sestra píše sa o tom § 13 ods. 2 potom by už stačila 1 ročna výpovedna lehota. Alebo nech ti to svokra da ako darovanie. Všetko sa dá!!!
No a tie polne cesty nie su všetky využivané mnohe su zarastene nezjazdné a pod. ale všetko je zakreslené v katastralnej mape treba si to pozrieť lebo veľa ciest napríklad maju aj družstva rozoranych ale aj z tym by sa dalo poradiť. Napriklad u nas v dedine ked sa robila REOP tak sa nezakreslila do katas. mapy jedna cesta vedie cez bývale pol. družstvo no a v dnešnej dobe je to už velky problem ju ta znova dostať, len do dnes nerozumiem ako sa to mohlo stať.

takže ak som blízka osoba majitelovi pozemkou tak ich druťstvo musí pustit. to je dobre. lebo v tom zákone nieje definované čo znamená blízka osoba, takže to može byt svokra-zať si myslím teda. a družstvo po mne zas chce všetky predošlé zmluvy ktoré malo spísané zo svokrinou mamou kedysi. akože načo ich po mne chce?? ved oni musia mat tiež odložené originálne podpísané nájomné zmluvy tak nechápem akože načo po mne chcu nájomné zmluvy, asi chcu nejako spekulovat alebo ja už neviem.... štvrtok tam pojdem a poviem že babka mi žiadne zmluvy nedá a hotovo... že ak chcem mám íst na družstvo a oni tam majú tiež zmluvy.... a ak by ich náhodou nemali a hrali na mna len habaduru tak im tam pekne vynadám že o č im vlastne ide! napíšem ako to dopadlo.

agro111
17-11-2015, 21:27
Vy nie ste povinný družstvu ukazovať zmluvy. Družstvo by ich malo mať a ak ich nemá to je ich neporiadok a smola. Len si treba na zmluve pozrieť či je spravená na dobu neurčitú alebo na dobu určitú. Lebo ak je zmluva platná tak nájom pokračuje aj s Vašou svokrou resp. s Vami, ak dôjde ku zmene majiteľa. A treba dať družstvu výpoveď. Ak by ste však Vy /ako vlastník pôdy/ chceli podnikať na tejto pôde, družstvo je povinné Vám ju vydať hneď tj. ukončiť nájomnú zmluvu.

Lukas4x4
18-11-2015, 12:47
No ved ano,ved svokra ako majitelka pody ziada o vydanie pozemkou do vlastneho uzivania tak jej ho druzsvo musi vydat nie....a posledna zmluva je na dobu neurcitu....takze to znamena ze sa poda vypoved a na rok musia podu vratit....neviem co maju stale za problem.

agro111
18-11-2015, 15:18
Áno pri dobe neurčitej je výpovedná lehota 1 rok, takže čím skôr podajte výpoveď a na rok ju môžete využívať Vy.

marekj
18-11-2015, 19:08
No Bohužial toho roku už je neskoro .Trebalo výpoved podať do 31.10. Takže až na buduci rok.

Lukas4x4
19-11-2015, 17:07
Ale vypoved uz je podana davno,este na zaciatku oktobra....ale druzstvo ma problem s tym ze oni platili najom len za cca 4,5 ha ale podla katastra ma svokra cca 8ha...a tu je ten problem ze druzstvo tvrdi ze nemoze vydat celych 8 ha.ze oniuzivaju len 4,5ha a ja chcem aby vydali vsetko,nie len polovicu...tak ako to je?musia vydat celych 8 ha ktore su potvrdene z katastra??lebo mna v podstate nezaujima co si povie druzstvo ale co je v katastri nie?

marekj
19-11-2015, 19:17
no určite musia vydať všetko ked to ale obrabaju, ked to neobrabaju tak to obraba niekto iný ,ked to neobraba niekto iný tak to stoji uhorom alebo je to zarastene ale ved to si musiš zistiť podla katastralnej mapy ktore parcely obraba družstvo ved to nie je taky veľký problém či !?

Lukas4x4
20-11-2015, 13:55
Ved ja to viem ze to nieje problem zistit ale druzstvo to nechce zistit....oni stale trepu to iste ze oni uzivaju len polovicu
..
Asi zajdem na kataster ze chcem mapu vytlacit a nech tam oznacia vsetky parcely ktore svokra ma....viem ze to najdem aj na nete ale tam nebude peciatka z katastra...

marekj
20-11-2015, 19:07
to nie je zlý nápad z tym katastrom
Inak ten náš štat to je riadny bordel tie zákony riadne svinstvo ked ku vlastnej pôde sa nemožeš dostať.
Chlape nezavidim ti tie nervy ale nedaj sa a určite daj vedieť ako si dopadol držim palce.;)

Lukas4x4
20-11-2015, 19:25
ano určite napíšem ako to dopadlo. alebo ak zase začne družstvo vymýšlat nejaké sci-fi nezmysli....:)

Jozef Náčin
23-02-2016, 21:42
Vieš aj u nás je to tak že vlastníme asi 6 ha pôdy, ale družstvo nám vyčlenilo iba 2,1 ha, ale to je preto že využívajú systém cez LPIS kde majú presné pôdne bloky a znich vytvárajú nájomné zmluvy. Čiže 3,9 ha v mojom prípade je neobhospodarovateľná pôda, rastie tam trebars les, cesta alebo je inak využívaná, Čiže ak máš na katastri vedenú pôdu ako orná alebo ttp tak to nemusí byť terajší stav.Na pôdnych mapách nájdeš presné pôdne bloky. To čo máš je tvoje
http://www.podnemapy.sk/lpis_verejnost/viewer.htm

Lukas4x4
08-07-2016, 16:08
a ako mám zadávat tie parcelné čísla do tej mapy aby mi to našlo presne moju podu?lebo tam nikde neni možnost zadania čísla parcely.... a ked chcem hladat na katastri tak mi píše že nemám v PC nejaký po.... program. čo teraz?

enalevi
09-07-2016, 09:02
http://mapka.gku.sk/mapovyportal

Lukas4x4
09-07-2016, 13:58
takže som pozeral tie mapy a našiel som vela vela pozemkov napr. orná poda ale na mape je táto poda zarastená lesom! a správca pozemku je písaný lesy SR! čo to znamená? prečo je to akože orná poda ale je na nej v skutočnosti les?? ako je to možné? čo s tým mám robit?

marekj
11-07-2016, 19:45
Enalevi Dakujem dakujem dakujem čo som sa ja tuto mapka nahladal a pozeram že kolko pôdy je u nas zarastenej lesom tak ma prešla aj chuť na nu pozerať :) Ešte raz dííík!!!

Lukas4x4
11-07-2016, 19:46
alebo je tam že orná poda, a správca je slovenský pozemkový fond ale je to zarastene stromamy.... čo v takomto prípade robit? možem tie stromy vyrezat? lebo to je v skutocnosti nálet kedže je to stále vedené ako orná poda a správca je slovenský pozemkový fond. alebo sa mýlim? ale asi nie že?

Lukas4x4
11-07-2016, 19:47
Enalevi Dakujem dakujem dakujem čo som sa ja tuto mapka nahladal a pozeram že kolko pôdy je u nas zarastenej lesom tak ma prešla aj chuť na nu pozerať :) Ešte raz dííík!!!

ja som ju našiel tiež dávno tuto mapku (stačilo zadat do googlu a našlo ju) ale nevedel som do nej zadávat tak som ju nechal tak. ale už som prišiel ako sa to robí a je to pohode :)

Lukas4x4
12-07-2016, 18:36
alebo je tam že orná poda, a správca je slovenský pozemkový fond ale je to zarastene stromamy.... čo v takomto prípade robit? možem tie stromy vyrezat? lebo to je v skutocnosti nálet kedže je to stále vedené ako orná poda a správca je slovenský pozemkový fond. alebo sa mýlim? ale asi nie že?

nikto nevie ako postupovat?

Nefrit
12-07-2016, 21:40
Skuste jasnejsie formulovat svoje otazky. Ja som si viackrat precitala vase prispevky a mam problem pochopit, o co vam vlastne ide. Nie ste ani najomnik ani vlastnik pozemkov. Tym je vasa svokra. Skuste od nej presne zistit, komu pozemky prenajala a na kolko rokov. Ktore pozemky vlastni, ale neprenajima- su zarastene naletmi. Nalety odstranovat a este k tomu na cudzich pozemkoch nedoporucujem, lebo zato hrozia vysoke pokuty. Ja som odstranovala na svojich a musela som mat povolenie. Takze, ak ma svokra nejake pozemky, ktore nikto nespravuje a nepodpisala nikomu najomnu zmluvu, tak si ich od nej prenajmite a potom poziadajte o povolenie vycistit pozemok. Robi sa to v zimnom obdobi, ked je ukoncene hniezdenie vtakov.
S tym, ze je v tom neporiadok, suhlasim. A je to tragedia, kedze je takmer 30 rokov po komunizme a nam tu stale zuria komunisti a druzstevnici.

Lukas4x4
16-07-2016, 20:53
Co nieje jasne? Svokrine pozemky zatial uziva druzstvo ( tie co niesu zarastene,tie co su zarastene neuziva nikto,nikto ich nema v prenajme)a ja ich chcem od nej do prenajmu.vypoved podala minuly rok takze tento rok mi ich vydaju.lenze niektore pozemky su vedene ako orna poda ale su zarastene stromamy.a ja sa pytam ze ci ich moze dat svokra vyrubat ( nikto ich neuziva kedze druzstvo ma v najme len cca 4,5 ha) takze tam len lezia popolom a nic s nich nieje,ziaden uzitok. Podla kat. Mapy je spravca tychto pozemkov slovensky pozemkovy fond cize nemaju byt zarestene... To len v dobach kedy vznikli druzstva tak ich tak nechali zasrat... A ja ich chcem vsetky vyrezat a zasa zalucnit a zacat pouzivat..alebo aj ked nie tak vsetky stromy co tam rastu predat. Je ich tam obrovske kvantum. A odkedy sa moze nalet vyrezavat len v zimnom obdobi??tento rok cca v maji robili lesaci obrovsky vyrez naletovych drevin nasmu druzstvu,a nemyslim ze v maji je zimne obdobie. A za dalsie by ma zaujimalo ze ako postupovat ak by som chcel vyrezat stromy a vymera pozemku je rozdelena medzi napr.5 dalsich ludi.musim kazdeho z nich kontaktovat a pytat suhlas aby som mohol vyrezat svoju cast naletu?

Nefrit
17-07-2016, 06:41
Precitajte si toto: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-543. Tam mate aj vynimky (§47).
Vegetacny pokoj je od oktobra do marca. Ja nie som zo zivotneho prostredia, viem len to, co nas skolili ako polnohospodarov:-)
Ak su aj dalsi vlastnici pozemku, musite ich samozrejme ziadat o suhlas. Ak su pozemky v sprave SPF, musite si ich najskor vziat do uzivania.

Lukas4x4
17-07-2016, 09:10
Ano jasne ze by som si ich zobral do uzivania.a este na mapach boli pozemky ktore nechali ocividne zarast terajsi najomci ( druzstvo) mam ziadat aby ich vycistili kedze ich tak nechali zarast oni? Dakujem

marekj
17-07-2016, 09:34
ja som ju našiel tiež dávno tuto mapku (stačilo zadat do googlu a našlo ju) ale nevedel som do nej zadávat tak som ju nechal tak. ale už som prišiel ako sa to robí a je to pohode :)
Nevieš daju sa na tej mapke merať aj metre štvorcove alebo skutočne metre? neviem to najsť!

Lukas4x4
17-07-2016, 09:57
To neviem... Vzdy mi to vypisalo presnu vymeru ked som klikol na akykolvek pozemok.

Lukas4x4
22-07-2016, 10:43
Ano jasne ze by som si ich zobral do uzivania.a este na mapach boli pozemky ktore nechali ocividne zarast terajsi najomci ( druzstvo) mam ziadat aby ich vycistili kedze ich tak nechali zarast oni? Dakujem


Co na to poviete? Alebo mam ziadat aby mi vymerali nahradny pozemok aj za to co oni nechali zarast? Dakujem

Nefrit
23-07-2016, 11:10
To je tazko povedat. Boli u vas uz pozemkove upravy? Ak nie, nema nejako zmysel investovat energiu do cistenia, ak vam potom aj tak parcely zlucia a vymeraju inde.

Lukas4x4
23-07-2016, 19:04
Teraz som nemyslel tie čo sú zarastené stromami ale tie čo sú zarastené len z časti krikami.... zo satelitnej mapy je jasne že ten pozemok nechali zarast družstevníci.. ale nezarasta tam dlho,mozno len cca 5-10 rokov.Lebo sa im nechcelo zachádzať ťak orali len rovno a ten výbežok nechávali zarastat....

Lukas4x4
10-10-2016, 17:33
Takze teraz som sa vratil z druzstva a nasrany som jak svina! Zase sa ti svine zacali vyhovarat ze toto a hento... Ale presne toto mi povedal, pytal sa ma ze ci mam nejake stare najomne zmluvy co mala babka,ja hovorim ze nie a on ze ich pohladaju lebo teraz nevie ako bola ta zmluva formulovana, ze ak bola pisana na 10 rokov a ta 10 rocna najomna doba koncila v roku 2014 a ja som poziadal o vydanie pody az v roku 2015 tak ze ta zmluva co koncila platnost v roku 2014 sa automaticky predlzila na dalsich 10 rokov a tym padom sa da poziadat o vydanie pody az po nejakej ochrannej lehote ktora trva 5 rokov... To je pravda alebo si uz zo mna robi pi..u potom zacal s tym ze ja nemam ziadne pravo vybavovat veci v mene mojej svokry,teda konkretne som tam len dal ziadost o vydanie do vlastneho uzivania na meno svokry... A na toto mi povedal ze na to nemam pravo...jakoze co mu d..e? Sak som nerobil ziadne transakcie, len som tam dal ziadost o vratenie pody do vlastneho uzivania.... Poradte mi nejakeho pravnika z okolia senice alebo myjavy lebo uz ma zacina srat...

KarolSVK
10-10-2016, 20:38
Jedna vec je, ze ano

Zákon č. 504/2003 Z. z.
§ 12
(1) Ak prenajímateľ alebo nájomca rok pred uplynutím času, na ktorý bol nájom dohodnutý, písomne nevyzve druhú zmluvnú stranu na vrátenie a prevzatie prenajatého pozemku po skončení nájmu, zmluva sa obnovuje na určitý čas podľa § 8; to neplatí, ak sú predmetom zmluvy o nájme pozemku pozemky, s ktorými Slovenský pozemkový fond (ďalej len „fond“) nakladá podľa osobitného predpisu.11b)

ale aj

§ 13
(2) Ak nájomca riadne a včas plní svoje záväzky zo zmluvy, má právo na prednostné uzavretie novej nájomnej zmluvy na pozemok za nájomné v obvyklej výške; to neplatí, ak pri skončení nájmu uplynutím dohodnutého času trvania nájmu alebo uplynutím výpovednej lehoty prenajímateľ podniká v poľnohospodárstve alebo ak má byť nájomcom blízka osoba prenajímateľa alebo právnická osoba, ktorej je prenajímateľ členom alebo spoločníkom, alebo ak ide o pozemok, ktorý je podľa osobitného predpisu2) určený na iné ako poľnohospodárske účely.

(4) Prednostné právo na nájom pozemkov podľa odseku 3 nevzniká k pozemkom, o nájom ktorých prejaví záujem, okrem doterajšieho nájomcu, aj mladý poľnohospodár11c) alebo poľnohospodár spĺňajúci podmienky malého podniku11d) alebo mikropodniku,11e) ktorý sa na pozemkoch zmluvne zaviaže vykonávať špeciálnu rastlinnú výrobu alebo živočíšnu výrobu v rozsahu podľa osobitného predpisu,11f) a preukáže, že už má vo vlastníctve alebo nájme od iných vlastníkov poľnohospodárske pozemky. Fond môže prenajať mladému poľnohospodárovi11c) alebo poľnohospodárovi spĺňajúcemu podmienky malého podniku11d) alebo mikropodniku11e) pozemky vhodné na vykonávanie špeciálnej rastlinnej výroby alebo živočíšnej výroby v rozsahu podľa osobitného predpisu do výmery ním vlastnených alebo prenajatých pozemkov, najviac však do výmery 28 ha.


Prvé čo by som asi riešil na Vašom mieste (trebars s právnikom) je, že či Vám chodilo nájomné plynule každý rok po tom ako nájom skončil. Ako píšete "ak bola pisana na 10 rokov a ta 10 rocna najomna doba koncila v roku 2014 a ja som poziadal o vydanie pody az v roku 2015 tak ze ta zmluva co koncila platnost v roku 2014 sa automaticky predlzila na dalsich 10 rokov a tym padom sa da poziadat o vydanie pody az po nejakej ochrannej lehote ktora trva 5 rokov."

Jedna vec je, že podľa zákona by mala zmluva pokračovať - druhá vec, či si plnil nájomca svoje povinnosti (či platil nájomné). A tam už asi sa dá použiť Občiansky/Obchodný zákonník. Zmluva by mala byť vypovedateľná z dôvodu neplnenia povinnosti zmluvnej strany. A aj podľa vyššie uvedených odsekov - § 13
(2) AK NÁJOMCA RIADNE A VČAS plní svoje záväzky zo zmluvy, má právo na prednostné uzavretie novej nájomnej zmluvy na pozemok za nájomné v obvyklej výške; TO NEPLATÍ, AK pri skončení nájmu uplynutím dohodnutého času trvania nájmu alebo uplynutím výpovednej lehoty prenajímateľ podniká v poľnohospodárstve.... > z toho vyplýva, že ak si včas neplní svoje záväzky tak NEMÁ právo na prednostné uzatvorenie zmluvy. Tak možno treba vypracovať si nájomnú zmluvu medzi Vami a Vašou svokrou a dať tam spätný dátum... Ak ste už vtedy mal SHR (treba sa o tomto poradiť s právnikom)... Každopádne si myslím, že ak si niektorá zo zmluvných strán neplní svoje záväzky, je to dôvod na výpoveď. (Podľa mojej logiky)

Tu ničo zo zákona (Obchodný zákonník):

Diel VIII
Niektoré ustanovenia o zániku nesplneného záväzku
Oddiel 1
Odstúpenie od zmluvy
§ 344
Od zmluvy možno odstúpiť iba v prípadoch, ktoré ustanovuje zmluva alebo tento alebo iný zákon.
§ 345
(1) Ak omeškanie dlžníka (§ 365) alebo veriteľa (§ 370) znamená podstatné porušenie jeho zmluvnej povinnosti, je druhá strana oprávnená od zmluvy odstúpiť, ak to oznámi strane v omeškaní bez zbytočného odkladu po tom, čo sa o tomto porušení dozvedela.
(2) Na účely tohto zákona je porušenie zmluvy podstatné, ak strana porušujúca zmluvu vedela v čase uzavretia zmluvy alebo v tomto čase bolo rozumné predvídať s prihliadnutím na účel zmluvy, ktorý vyplynul z jej obsahu alebo z okolností, za ktorých bola zmluva uzavretá, že druhá strana nebude mať záujem na plnení povinností pri takom porušení zmluvy. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že porušenie zmluvy nie je podstatné.
(3) Ak strana oprávnená požadovať plnenie zmluvnej povinnosti druhej strany oznámi, že na splnení tejto povinnosti trvá, alebo ak nevyužije včas právo odstúpiť od zmluvy podľa odseku 1, je oprávnená odstúpiť od zmluvy len spôsobom ustanoveným pre nepodstatné porušenie zmluvnej povinnosti; ak pre dodatočné plnenie určí lehotu, vzniká jej právo odstúpiť od zmluvy po uplynutí tejto lehoty.

>Ja by som to skúsil hneď takto na vlastnú päsť. Možno to nájomca nebude ďalej riešiť a vykašle sa na Vás. Ale to už je na Vás.<

matejsurovy
17-10-2016, 12:28
Jedna vec je, ze ano

Zákon č. 504/2003 Z. z.
§ 12
(1) Ak prenajímateľ alebo nájomca rok pred uplynutím času, na ktorý bol nájom dohodnutý, písomne nevyzve druhú zmluvnú stranu na vrátenie a prevzatie prenajatého pozemku po skončení nájmu, zmluva sa obnovuje na určitý čas podľa § 8; to neplatí, ak sú predmetom zmluvy o nájme pozemku pozemky, s ktorými Slovenský pozemkový fond (ďalej len „fond“) nakladá podľa osobitného predpisu.11b)

...


Děkuji za takto skvělou odpověď! Velmi mi pomohla.

Lukas4x4
08-02-2017, 19:04
Jedna vec je, ze ano

Zákon č. 504/2003 Z. z.
§ 12
(1) Ak prenajímateľ alebo nájomca rok pred uplynutím času, na ktorý bol nájom dohodnutý, písomne nevyzve druhú zmluvnú stranu na vrátenie a prevzatie prenajatého pozemku po skončení nájmu, zmluva sa obnovuje na určitý čas podľa § 8; to neplatí, ak sú predmetom zmluvy o nájme pozemku pozemky, s ktorými Slovenský pozemkový fond (ďalej len „fond“) nakladá podľa osobitného predpisu.11b)

ale aj

§ 13
(2) Ak nájomca riadne a včas plní svoje záväzky zo zmluvy, má právo na prednostné uzavretie novej nájomnej zmluvy na pozemok za nájomné v obvyklej výške; to neplatí, ak pri skončení nájmu uplynutím dohodnutého času trvania nájmu alebo uplynutím výpovednej lehoty prenajímateľ podniká v poľnohospodárstve alebo ak má byť nájomcom blízka osoba prenajímateľa alebo právnická osoba, ktorej je prenajímateľ členom alebo spoločníkom, alebo ak ide o pozemok, ktorý je podľa osobitného predpisu2) určený na iné ako poľnohospodárske účely.

(4) Prednostné právo na nájom pozemkov podľa odseku 3 nevzniká k pozemkom, o nájom ktorých prejaví záujem, okrem doterajšieho nájomcu, aj mladý poľnohospodár11c) alebo poľnohospodár spĺňajúci podmienky malého podniku11d) alebo mikropodniku,11e) ktorý sa na pozemkoch zmluvne zaviaže vykonávať špeciálnu rastlinnú výrobu alebo živočíšnu výrobu v rozsahu podľa osobitného predpisu,11f) a preukáže, že už má vo vlastníctve alebo nájme od iných vlastníkov poľnohospodárske pozemky. Fond môže prenajať mladému poľnohospodárovi11c) alebo poľnohospodárovi spĺňajúcemu podmienky malého podniku11d) alebo mikropodniku11e) pozemky vhodné na vykonávanie špeciálnej rastlinnej výroby alebo živočíšnej výroby v rozsahu podľa osobitného predpisu do výmery ním vlastnených alebo prenajatých pozemkov, najviac však do výmery 28 ha.


Prvé čo by som asi riešil na Vašom mieste (trebars s právnikom) je, že či Vám chodilo nájomné plynule každý rok po tom ako nájom skončil. Ako píšete "ak bola pisana na 10 rokov a ta 10 rocna najomna doba koncila v roku 2014 a ja som poziadal o vydanie pody az v roku 2015 tak ze ta zmluva co koncila platnost v roku 2014 sa automaticky predlzila na dalsich 10 rokov a tym padom sa da poziadat o vydanie pody az po nejakej ochrannej lehote ktora trva 5 rokov."

Jedna vec je, že podľa zákona by mala zmluva pokračovať - druhá vec, či si plnil nájomca svoje povinnosti (či platil nájomné). A tam už asi sa dá použiť Občiansky/Obchodný zákonník. Zmluva by mala byť vypovedateľná z dôvodu neplnenia povinnosti zmluvnej strany. A aj podľa vyššie uvedených odsekov - § 13
(2) AK NÁJOMCA RIADNE A VČAS plní svoje záväzky zo zmluvy, má právo na prednostné uzavretie novej nájomnej zmluvy na pozemok za nájomné v obvyklej výške; TO NEPLATÍ, AK pri skončení nájmu uplynutím dohodnutého času trvania nájmu alebo uplynutím výpovednej lehoty prenajímateľ podniká v poľnohospodárstve.... > z toho vyplýva, že ak si včas neplní svoje záväzky tak NEMÁ právo na prednostné uzatvorenie zmluvy. Tak možno treba vypracovať si nájomnú zmluvu medzi Vami a Vašou svokrou a dať tam spätný dátum... Ak ste už vtedy mal SHR (treba sa o tomto poradiť s právnikom)... Každopádne si myslím, že ak si niektorá zo zmluvných strán neplní svoje záväzky, je to dôvod na výpoveď. (Podľa mojej logiky)

Tu ničo zo zákona (Obchodný zákonník):

Diel VIII
Niektoré ustanovenia o zániku nesplneného záväzku
Oddiel 1
Odstúpenie od zmluvy
§ 344
Od zmluvy možno odstúpiť iba v prípadoch, ktoré ustanovuje zmluva alebo tento alebo iný zákon.
§ 345
(1) Ak omeškanie dlžníka (§ 365) alebo veriteľa (§ 370) znamená podstatné porušenie jeho zmluvnej povinnosti, je druhá strana oprávnená od zmluvy odstúpiť, ak to oznámi strane v omeškaní bez zbytočného odkladu po tom, čo sa o tomto porušení dozvedela.
(2) Na účely tohto zákona je porušenie zmluvy podstatné, ak strana porušujúca zmluvu vedela v čase uzavretia zmluvy alebo v tomto čase bolo rozumné predvídať s prihliadnutím na účel zmluvy, ktorý vyplynul z jej obsahu alebo z okolností, za ktorých bola zmluva uzavretá, že druhá strana nebude mať záujem na plnení povinností pri takom porušení zmluvy. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že porušenie zmluvy nie je podstatné.
(3) Ak strana oprávnená požadovať plnenie zmluvnej povinnosti druhej strany oznámi, že na splnení tejto povinnosti trvá, alebo ak nevyužije včas právo odstúpiť od zmluvy podľa odseku 1, je oprávnená odstúpiť od zmluvy len spôsobom ustanoveným pre nepodstatné porušenie zmluvnej povinnosti; ak pre dodatočné plnenie určí lehotu, vzniká jej právo odstúpiť od zmluvy po uplynutí tejto lehoty.

>Ja by som to skúsil hneď takto na vlastnú päsť. Možno to nájomca nebude ďalej riešiť a vykašle sa na Vás. Ale to už je na Vás.<


Zdravím vás.tak dnes som bol zasa na družstve a zasa dokola tie isté keci... Keď som minulý rok podával žiadosť o vrátenie pozemku do vlastného užívania tak všetko bolo v poriadku,žiadosť prevzali, orazili, podpísali. ALE!!! Podľa zákona sú povinný odoslať vyjadrenie o Tom či pôdu vydajú alebo nevydaju.ale oni nič neposlali. Tak som im to dnes povedal že dúfam že sú si vedomí že porušili zákon tým že to vyjadrenie neposlali, samozrejme že na to nič nepovedal (nemohol lebo nič neposlali) tak som zavolal svokru aby prišla na družstvo... Ale než prišla tak ma predseda poslal na chodbu že mám čakať vonku. Tak som čakal,medzi tým prišla svokra a teda sme vošli dnu, a čo sa nestalo!? Zrazu pán predseda otočil monitor a hľa! Vyjadrenie ktoré údajne poslali(samozrejme že to napísal medzi časom čo som čakal vonku na svokru) tak sa ho pýtam, a kde máte papier že ste to poslali? A on že je založený v odoslanej pošte,tak ja že ho chceme vidieť,samozrejme má odpalkoval že mi to neukážu,tak som sa spýtal že či majú aj ďalšie rozhodnutie ktoré mali tiež poslať ďalším ľuďom čo mi dali podu... A reakcia pána predsedu?! Poslal ma von z kancelárie že on sa bude rozprávať len zo svokrou,nie zimnou... Takže pán predseda očividne klame! A ešte aj vyrába fiktívne vyjadrenia.... A čo je dôležitejšie tak neplatí nájomné! Nájomné je splatné k 1. Októbru ale svokre nikdy nič neprišlo.ani na účet a ani poštovou poukážkou nakoľko družstvo nemá na svokru číslo účtu tak predpokladám že by mali poslať nájom poštou? Je tak? Tak sa chcem spýtať že ako poslať družstvu výpoveď z nájmu koli tomu že si neplnia povinnosti z hradenim nájmu.teda ako to formulovať? Lebo podľa zákonníka je to bráne ako porušenie nájomnej zmluvy a v Tom prípade je možné okamžité zrušenie nájomnej zmluvy. Mám pravdu? Ďakujem za pomoc.

Lukas4x4
11-02-2017, 14:16
Nikto sa nestretol z niečím takým?