PDA

View Full Version : Koniec podpory pre mladého farmára?!


farmarik14
02-12-2014, 08:42
Tiež som to pochopil rovnako, a tiež dúfam že je to blbosť, ak predtým definovali mladého farmára ako niekoho kto má do 40 rokov a nepodniká dlhšie ako 5 rokov, tak si každý vybavoval SHR a nakupoval pôdu aby splňal podmienky na možnú podporu, a teraz ich jedným podrazáckym krokom všetkých odrovnali?! Pýtam sa, bolo to všetko cielené, spravili tomu reklamu, aby sa všetci zaregistrovali a potom toto?? Ak je to pravda s týmto nezmyslom, tak ďakujeme pán minister. Ak rovnako nepodporia aj tých mladých a malých farmárov, ktorý vďaka tejto reklame pár mesiacov dozadu začali podnikať v poľnohospodárstve a počítali s touto podporou, tak môže vláda po prijatí takto nastaveného zákona odpočítať zo svojich preferencii pár tisíc hlasov, pretože poľnohospodári sa na nich vykašlú rovnako. A že vraj to so zamestnanosťou myslia vážne, fakt som tomu chcel veriť. ÚPLNÁ ZRADA

malý farmár
02-12-2014, 10:08
Bolo by vhodné, keby aspoň jeden z troch moderátorov tohto fóra zareagoval a vysvetlil tieto protichodné informácie. V zmysle základných pravidiel diskusného fóra, kde sa píše nasledovné:

"Dúfame, že fórum sa pre Vás stane užitočným zdrojom aktuálnych informácií o dianí na ministerstve. Vzájomným dodržiavaním pravidiel sa vyhneme zbytočným nedorozumeniam."

Toto sa týka desiatok, možno stoviek začínajúcich farmárov, ktorí si vybavili osvedčenie SHR tento rok v zmysle propagandy PRV 2014-20. Určite je nezmyselné teraz rušiť osvedčenie SHR, aby sme si oň znova o dva mesiace požiadali v nádeji možnej podpory mladých a malých farmárov.

Vysvetlite nám to, pracovníci ministerstva. Ďakujem Vám za skorú a konkrétnu odpoveď.

farmarik14
02-12-2014, 12:10
Ale tiež pozor, nieje to zas také jednoduché, lebo ak to takto schválili a nevyrokujú to aj pre tých, ktorí už sú SHR tak títo majú smolu, lebo v podmienkach na nárok na podporu sa uvádza, že TÍ KTORÍ PRVÍ KRÁT ZAKLADAJÚ ČINNOSŤ, čo by v praxi znamenalo,že aj keď by si prerušil SHR a následne sa zaregistroval znova, tak už nemáš nárok. Prečo sa o týchto nových a zvlášť závažných okolnostiach nikde nerozpráva? Kde je opozícia? Jedna sa o desiatky možno stovky farmárov len z nášho malého okresu, takže celoplošne to bude poriadna masa ľudí. Vedia, že ak to pustia do médii tak budú mať veľký problém a hnoj pred ministerstvom..Mali ľudí upozorniť nech sa neregistrujú ako SHR, ale až po výzve. Načo tomu robili takú propagandu, bol v tom nejaký úmysel, ako sa zbaviť prílišného záujmu zo strany farmárov? Tak chcú podporiť poľnohospodárstvo, vidiek, zamestnanosť, potravinovú sebestačnosť a omladenie tohto sektoru, alebo to boli len prázdne reči?!!

juro777
18-12-2014, 08:10
Ak som to pochopil správne, tak jednotlivé podmienky si určuje každý členský štát jednotlivo, pričom ich už len dáva na schválenie európskemu parlamentu, čiže ak tieto podpory nedajú aj tým mladým farmárom, ktorí už začali podnikať tak to zrejme pán minister nezahrnul do predkladaného návrhu. To by bola veľká škoda, pretože pokiaľ navyšovali túto podporu zo 40 000 na 50 000, to znamená, že peňazí je dosť, no mnohí Tí čo už začali a ktorí s touto podporou rátali by asi museli činnosť predčasne ukončiť. Každý kto sa venuje poľnohospodárstvu vie ako sú tam prvotné náklady. Tak verím, že pán minister to s podporou, oživením a omladením poľnohospodárstva myslí vážne a skutočne chce pomôcť, a že všetky tie relácie a články venované takejto podpore, ktoré mladých ľudí naštartovali aby do toho šli a zaregistrovali sa ako SHR, neboli nakoniec len prázdne slová, ktoré v konečnom dôsledku prilejú veľa zlej krvi medzi MPSR a poľnohospodárov.

Pista22
21-01-2015, 18:50
Áno, dnešným dňom je definitívne koniec podpory pre mladých hospodárov. Všetky sladké reči o tom, ako chce minister, vláda riešiť generačnú výmenu a poľnohospodárstve boli len zásterka. Dlho sa viedli debaty, kto je mladý hospodár, čo musí spĺňať, vzdelanie, prax, vek, ako dlho nesmie podnikať, ale nikdy a nikde sa nespomenulo, že prvý krát môže založiť poľnohospodársky podnik až po zverejnení výzvy PPA.
Prečo túto maličkosť nikto nikde nezverejnil???!!!! Gro záujemcov, aby splnili podmienky si v dobrom duchu otvorili SHR v priebehu roka 2014, a tým sa automaticky vyradili z hry.
Hanba Vám všetkým vo vláde, na ministerstve, ktorí ste toto spôsobili. Nerobíte nič pre pomoc poctivých ľudí, ktorí srdcom, dušou sa venujú poľnohospodárstvu.
Oklamali ste veľa ludí. Neurobili ste úder pod pás, toto bol kop rovno do rozkroku!!

Rvrablec
25-01-2015, 23:41
pripravené vyslovene pre špekulantov ...

Rvrablec
27-01-2015, 15:13
http://www.mpsr.sk/index.php?navID=262&id=9002

Pista22
28-01-2015, 17:33
odporúčam preštudovať nariadenie EÚ č. 1307/2013, ktorým sa stanovujú pravidlá poskytovania priamych platieb pre poľnohospodárov.
Toto nariadenie ma právnu váhu, je záväzné pre všetky členské krajiny EÚ, všetky nariadenia členských krajín, smernice a podobne musia byť v súlade s týmto nariadením.
Odporúčam venovať pozornosť odseku 50, ktorý definuje kto je mladý farmár, aké podmienky musí spĺňať a taktiež hovorí čo sa rozumie pod pojmom prvé založenie podniku.
Preto vôbec nerozumiem pokusu ministerstva pôdohospodárstva, ktorý vo svojej tlačovej správe zverejnenej na svojej stránke definoval mladého, malého farmára, a tak isto definoval pojem prvé založenie poľnohospodárskeho podniku. Tento text je iba niekoho názor na ministerstve, je to pokus o oklamanie všetkých záujemcov o podporu pre mladých farmárov. Tento text nie je vôbec v súlade s nariadením EÚ č. 1307/2013, ale ani s nariadením vlády č. 342/2014
Čítať vieme, nedáme sa zastrašiť smiešnou definíciou"prvé založenie poľnohospodárskeho podniku". Je to iba nekompetentný názor ministerstva pôdohospodárstva!

juro777
05-02-2015, 12:42
Pán Pišta veľké ďakujem, konečne odpoveď, na ktorú sme azda všetci čakali. Je potrebné neúnavne diskutovať, pretože jedine spoločne si môžeme navzájom dopĺňať informácie tak, aby sa k možným podporám nakoniec pre zlú informovanosť nedostali len Tí vopred vyvolení..

Pista22
06-02-2015, 17:57
Natrafil som dnes na článok, program rozvoja vidieka 2014 - 2020 je už schválený v Bruseli. Na stránke MPSR však žiadna informácia o tomto nie je. Tak veľmi očakávaný dokument, a ak je schválený, prečo nie je zverejnený??!!
..či v piatok sa na štátnych úradoch pracuje až do 12:00..

juro777
07-02-2015, 09:08
Ja nerozumiem tomu čo tam na ministerstve robia, ale myslím si, že pán minister dáva články na stránku ministerstva až po tlačovke, takže neviem kedy to bolo v Bruseli schválené, ale určite najprv bude tlačovka a hneď potom aj články po všetkých novinách. Verím, alebo teda rád by som veril tomu, že skutočne z toho všetkého vyplynie pomoc poľnohospodárom, alebo to okresali tak, že tá bublina praskne a žiadna reálna pomoc nepríde.

Rozik65
10-02-2015, 07:53
Komisia nie je o nič lepšia
viz. napr.

http://enrd.ec.europa.eu/policy-in-action/cap-towards-2020/rdp-programming-2014-2020/en/rdp-programming-2014-2020_en.cfm

juro777
10-02-2015, 16:45
Takže takto milý diskutujúci, dnes mi došla mailová odpoveď priamo z európskej komisie, pričom ma uviedli do skutočnosti, ktorá je asi taká, že program rozvoja vidieka ešte nebol schválený európskou komisiou a schválenie je naplánované na 15.2.2015, potom ma ubezpečili o tom, že následne bude dokument uverejnený na slovenskej stránke ministerstva pôdohospodárstva. Avšak zároveň ma upozornili, že za záväzný dokument môžem pokladať len dokument v písomnej, čiže tlačenej forme aby som tak predišiel možným komplikáciám plynúcich z možných nepresností. Tak už len dúfať, že bude schválený v takej podobe aby nám neostali len oči pre plač..

juro777
16-02-2015, 14:36
Tak a je to vonku tak veľmi chceli podporiť zamestnanosť až sa na nás vy...li! NFP dostane len ten kto v prvy krát založil farmu v deň výzvy, čiže kto je už registrovaný ako SHR už nemá nárok na 50 000 eur. PODRAZ AKO BIČ, ĎAKUJEME, že ste robili cielenú propagandu aby sme sa všetci mohli registrovať a tým sa pripraviť o nárok na NFP pre mladých farmárov.

auto123
16-02-2015, 16:09
ale ja som to tak pochopil a aj pocul ze kto urobil si SHR v roku 2014 ma narok na podporu takze teraz neviem kto ma pravdu ?

juro777
17-02-2015, 08:55
A kde si to počul, ako to by veľa ľudí potešilo, ale obávam sa že tu sa už nedá ničomu veriť.

agro111
18-02-2015, 21:01
Kto si urobil SHR v roku 2014 mal by mať nárok na podporu, ale doba sa skráti o dobu od kedy sa zaregistroval ako SHR, tým pádom asi nedostane celú podporu.

juro777
19-02-2015, 15:12
To sa mi nezdá podľa mňa a to nechcem byť pesimista a hoci som to podobne počul aj ja, z ministerstva stále hovoria o tom, že ak už má živnosť so zameraním na poľnohospodárstvo, alebo SHR už nemôže byť mladým farmárom. No môže to byť aj tak, že nemusí byť mladým farmárom nato aby mohol získať len určitú časť tejto podpory a bez nároku na navýšene dotácie na ktoré má nárok len mladý farmár.

enalevi
03-03-2015, 17:12
tak co bude teraz?

Nefrit
03-03-2015, 18:13
No co asi. 600 vybranych Kolesikov dostane podporu a budu 5 rokov akoze podnikat v polnohospodarstve. Este je tu moznost, ze to niekto napadne na sude (uz sa ozyvaju take hlasy) a cele dotacie budu pozastavene. Na pozastavene eurofondy su smeraci odbornici.

dusandobos
04-03-2015, 06:59
Podla mna je nezmysel nieco taketo napadnut na sude. Pri eurofondoch su vzdy potencionalni ziadatelia rozdeleni na dve skupiny: opravneni vs. neopravneni. Ak raz nesplnam podmienky, tak sa nemozem uchadzat, to je cele.

Nefrit
04-03-2015, 08:16
Problem je, ze nase pravidla su v rozpore s europskymi.

dusandobos
04-03-2015, 09:00
Neviem, ake pravidla by mohli byt porusene. Aj mlady polnohospodar sa nemoze uchadzat o urcite druhy podpory, zabehnuty SHR-kar sa tiez nemoze uchadzat o podporu pre mladeho farmara (mozno by to mali premenovat na zacinajuci farmar). Farmar, ktory ma 45 rokov tiez nemoze cerpat podporu, to je podla Vas dikriminacia podla veku? Chapem vsetkych nespokojnych, ale odkedy EK schvalila nas PRV 2014-2020 tak vsetci len nekonstruktivne nadavaju a nehladaju riesenia. Cely PRV si treba poriadne prestudovat, je potrebne navstivit aj informacne dni, ktore sa teraz konaju a kazdy si podla mna vie najst to svoje. Ziadne ine odvetvie nie je dotovane tak, ako polnohospodarstvo a kto to mysli naozaj vazne (nie spekulanti), tak vie v ramci zakona slusne podnikat.
Diskriminacne je rozdelenie penazi na polnohospodarstvo v ramci celej EU, kedze napr. nase je oproti inym krajinam vyrazne financne ukratene (co vyplyva z inych, historickych suvislosti), ale urcite nie je diskriminacne to, co robi nase ministerstvo. Neobhajujem ich, len uz by konecne mali vsetci prestat nadavat a mali by zacat hladat riesenia, napriklad aj na tomto fore

Nefrit
04-03-2015, 09:31
Ved prave o tych smerackych spekulantoch, ktori sa zasa pokusaju okradnut slusnych agropodnikatelov, sa bavime.
Ine odvetvia nie su dotovane? To, hadam, nemyslite vazne.:) Btw ked ma byt podpora takato neucelna, tak nech radsej nie je ziadna a zrealnia sa ceny.

dusandobos
04-03-2015, 10:18
Ale samozrejme, ze su dotovane, ja som vo svojom prispevku nenapisal, ze nie su, ale polnohospodarstvo je uplne iny level, kde moze dotaciu dostat aj relativne malicky "podnikatel".
Ceny urcuje trh, a kym slovakom bude luto dat za slovenske maslo (priklad) 2,4 € ale namiesto toho si kupia polske maslo za 1,30 €, tak to inak nebude.
All in all, nejako je to nastavene, musime sa na to pozriet tak ako to je a vyuzit co sa da. Na co narok nemame, na to sa nepozerajme. Inak sa vidiek ani hospodarenie na pode nikam neposunie.

Martin Horna
04-03-2015, 10:49
V zákone je že ked už máte založenú SHR alebo polnohospodarske sro tak už nemáte nárok na podporu 50 000€ což je pravda ale hlavu netreba ztrácat.

Keď máte založenú tak je tu dotace 15 000€ plus 70% na další veci pokial je vam menej ako 40let alebo 50% pokial je vám viacej.

Martin Horna
04-03-2015, 10:53
plne súhlasím, ked prostudujete celý zákon tak zjistíte že tu je aj mnohem viac možností a keď nejde jedna cesta tak najdite tu druhou alebo tretiu.

Proto je mnoho ludi neuspešnými podnikately aj zemedelci pretože nehledají riešenia. Mají tisíc dúvodov prečo to nejde a ani jeden zpúsob ako to urobit!

Martin Horna
04-03-2015, 11:16
Ano také som našel rozdiel mezi EU zákonem a SK implementacíou.

EU zákon rozděluje pojem "mladý farmár" a "mladý začínající farmár" kdežto SK verzia uznává iba "mladý začínajúci farmár" !!

Pista22
06-03-2015, 16:58
Celá podpora tzv. "mladých farmárov" na Slovensku je postavená zle. Mladých farmárov tu nik nejde podporovať, vláda sa rozhodla podporiť istú špecifickú skupiny a sú to začínajúci farmári do veku 40 rokov! Keby chceli podporiť mladých farmárov, tak vláda nenastaví kritériá tak, ako ich nastavila.
Celá podpora je šitá pre skupinu cca 600 začínajúcich poľnohospodárov, ktorí nemajú ani len predstavu, čo je to živiť sa v poľnohospodárstve. Povedzte mi, čo za 50 tis kúpi začínajúci poľnohospodár? Podľa mňa nové drahé auto...
Myslím, že ministerstvo pôdohospodárstva sa drží zásady, problém treba nehať vyhniť, alebo každé ***** smrdí tri dni. Nedostal som ani jednu odpoveď na to, prečo je PRV podpora mladých farmárov v rozpore s nariadením EÚ 1307/2013.
A myslím, že v tejto krajine to ani nikoho nezaujíma,každý radšej mávne rukou a povie si, že aj tak ako jedinec sám nič nezmení.
Aj keď už nespĺňam podmienky pre" slovenského mladého farmára" pretože poľnohospodár srdcom a dušou" som už pred vyhlásením výzvy, stále uvažujem, že o túto podporu sa budemaj tak uchádzať v zmysle nariadenia EÚ 1307/2013 a po vyradení projektu sa obrátim na Ústavný súd.
Národná legislatíva musí byť v súlade s tou Európskou, prečo tomu teraz nie je, vie iba pár SMERodajných ľudí, ktorí ukážkovo mlčia a tvrdia, všetko je v poriadku.
S pozdravom

predseda2911
06-03-2015, 18:32
Keď už sa tu plače že to je podvod atď každy mal čakať kym nepride všetko z Bruselu mali ste počkať ako všetci ktorý čakaju. Sami predsa viete že všetko sa odvija od toho kedy budu vyhlasene vyzvy boli len indicie čo sa ma pripraviť ano je to šite na mieru ale na každu mieru sa predsa čaka takže neplačte a ak ste si prečitali všetkych 750 stran určite ste našli niečo čo Vam možno aspon s polovice zaplati vaše ghlavy takže pokne VUB uver a PPA 50% to znie celkom dobre ak ste presvedčeny že zarobite na projekte. Veľa štastia...

juro777
07-03-2015, 08:00
To je blbosť, každý sa registroval ako SHR pretože presne tak bola nasmerovaný propaganda, najprv farmár musel byť vlastníkom 5 ha potom 10 ha pôdy a každý sa náhlil aby keď bude program schválený bol čo možno najviac pripravený na podanie žiadosti. Ak toto nebol úmysel aby sa zdiskreditovalo čo najviac možných uchádzačov okrem tých zasvätených tak potom načo tomu robili takú reklamu celé roky? Netvrdím, že nieje možné využiť iné podpory, ale prečo by som mal brať úvery a podobne, keď spĺňam všetky podmienky pre certifikáciu mladého farmára akurát, že som sa zaregistroval ako SHR už pred rokom, čo s EU legislatívou nieje v rozpore. Ja som azda len poloeurópanom, taktiež uvažujem nad súdom ak neuspejem v žiadosti, myslím že v tomto prípade to bude hromadná žaloba.

Pista22
07-03-2015, 12:21
Vážený predseda,
Pravidlá hry sa začali nastavovať desať minút pred skončením zápasu. PRV je na obdobie 2014 - 2020. Je marec 2015, PRV bol schválený pred nedávnom a podmienky sa nastavili tak, aby zvíťazil hráč, ktorý sa ani nekvalifikoval.
Áno, v PRV je viacej možností, ako získať eurofondy na rôzne projekty, ale kto z malých hospodárov sa dá do eurofondov, resp. Ktorá banka poskytne malému hosp. Vysoký úver na prefinancovanie projektu.

malapitbull
08-03-2015, 08:54
Chlapi, ja sa cudujem tomu , ako vyrazne sa vyjadroval napriklad ASYF , ktory som si aj ja povazoval za hodnoverneho radcu, ako treba podla najaktualnejsich informacii postupovat, a pozrime sa. Oni nie su jedini, pretoze ani jedna mimovladna organizacia ani osoba s "kontaktmi" neupozornil vopred na takyto manever nasho ministerstva. Komu sa tu da verit???????? Dnes su vsetci ticho . Nikto sa neciti byt zodpovedny za toto zavadzanie? Ake kontakty maju, ked nevedeli o nic viac , ako my , ktori sme ich pocuvali???? Naco svoje organizacie vobec zivia a predstavuju sa ako nasi poradcovia a podpora??? Nas hlas! vo vyssich kruhoch! Potom sa tu naskyta dalsia moznost. Boli za toto zavadzanie odmeneni, pretoze sa proste musel redukovat pocet potencialnych ziadatelov. Inak si zatial neviem vysvetlit priciny toho , co s nami spravili.

predseda2911
08-03-2015, 09:20
súhlasim že to bolo zbytočne zavádzanie, šite na mieru tým ľudom čo to v podstate ani nepotrebuju až tak ako mi ktorí máme celkom seriozne zaujmy o tento smer odvetvia. k tým kontaktom asi tolko našich uradníkoch vracali len taka radosť z Bruselu. Proste sú tam ešte neschopaci ktorí si myslia asi že sú nadludia keďže používaju dezinformacie. Ľudia musíme hrať s tými kartami čo mame bohužial.... držim každemu palce..

marekj
08-03-2015, 13:11
jedna vec je mať nárok na ten nenavratný finačný prostriedok a druhá vec je ho získať. Pochybujem že nejaky mladý obyčajný človek ho dostanem hovorím aj o sebe ked že splňam podmienky a chcem ísť do toho.A nedá mi ešťe povedať že tých 50000€ na začiatok to je len taká sumička aby si začal,vzal si nejaký úver a trapil sa trapil sa a po 2-3 rokoch to vzdal .Pracujem v zahraničí na rodinnej farme už 12 rokov viem presne ako to tu chodií.Ale ako počítam tak počítam mne to aj tak na ten začiatok nevychádza Chovať približne 20 ks HD a o mať 25 ha pôdy to je nemožné a kde ešte zobrať tie peniaze na tu stajnu,techniku, traktor kvalitný dobytok a prvú sezonu:confused:

MARMIL
08-03-2015, 19:47
Presne tak Marekj, máte pravdu, je to nereálne.....stačí ešte sucho, alebo krúpy a hotová katastrofa.....
:)

Pista22
09-03-2015, 07:12
Marekj,
súhlasím, 50tis e sa na začatie podnikania javí ako pekná suma. Suma bude rozdelená v nejakom pomere, tuším 60:40. čiže 60%sumy na začiatku podnikania po podpise zmluvy, podpisu zmluvy bude predchádzať schválenie projektu, 40% po skončení 5 ročného záväzku. V polovici "podnikania" sa nemôžete len tak rozhodnúť, že to necháte.. Dokonca v projekte sa budete musieť zaviazať, že vytvoríte minimálne jedno pracovné miesto na TPP.
Kto nikdy nepodnikal, nemá ani len predstavu, čo je to zamestnať zamestnanca, platiť odvody, viesť účtovníctvo.
Treba si preto dobre rozmyslieť, do čoho sa investuje dotácia.
Ak sa ide začať podnikať od začiatku, treba nakúpiť zvieratá, alebo mať špeciálnu rastlinnú výrobu. špeciálna rastlinná výroba sa rovná špeciálna mechanizácia, technológia. Za 30 tis e kúpite traktor a dosť, podpora je minutá, alebo kúpite starší traktor, podmienky pre mladých farmárov to budú dovoľovať.A potom sa modliť, aby sa nič nepokazilo. Popri tom zamestnať človeka, platiť odvody, mzdu, produkovať niečo.
Keď si toto všetko poráta začínajúci podnikateľ, na jeden rok to bude podpora 10 tis e pred zdanením.
Ako ste spomenuli, je to lákavé, ale nie je to vôbec veľká suma.
Preto podporiť začínajúcich farmárov, ktorí budú začínať od nuly je veľký experiment zo strany ministerstva s neistým výsledkom. Hovorilo sa o generačnej výmene. 600 nových farmárov nie je generačná výmena!!!!
V každom prípade, všetkým novým farmárom srdcom a dušou prajem, aby im ich sen vyšiel, podporu dostali tí, ktorí si ju skutočne zaslúžia a premenia svoj sen do reality!