PDA

View Full Version : Výsmech vlastníckych práv....


MARMIL
21-02-2014, 20:11
Som vlastníkom pozemkov o výmere cca 30 ha v extraviláne obce. Nakoľko som mal problémy s poľovníkmi, požiadal som príslušný lesný úrad o vyhlásenie mojich pozemkov za nepoľovnú plochu. Okrem 100,-Eur správneho poplatku, lesný a pozemkový úrad odo mňa žiada aj predloženie
geometrického plánu, ktorého cena sa môže vyšplhať aj na niekoľko tisíc EUR. V zákone o Poľovníctve však v § 4 ods 7 vyhotovenie geometrického
plánu nie je podmienka pre vyhlásenie pozemkov za nepoľovnú plochu. V mojom prípade sú pozemky zreteľne oddelené prírodnými hranicami v teréne. Je pre mňa nepochopiteľné, prečo môj majetok sa stal súčasťou
nejakého poľovného revíru, a ja ako vlastník pozemku, čo platím dane
nemôžem do tohto procesu zasahovať. Je zaujímavé, že keď sa vytvára
poľovný revír, vtedy lesný úrad od poľovného združenia geometrický plán
nevyžaduje. A viem aj, prečo je tomu tak. Zbohatlíci, veľmi radi poľujú na cudzích pozemkoch a neradi platia. Jednoducho povedané, poľovnícka elita je na Slovensku cenená viac, ako vlastnícke práva občanov, ktorí platia dane. Dokedy, budú v tomto štáte ešte platiť tieto nezmyselné zákony? :mad:

1cilik
30-07-2014, 06:22
Veľmi zaujímavý názor a plne s tebou súhlasím...Mám podobný problém, a navyše vlastníka pozemkov nechcú prijať do poľovného združenia, ale prijali cudzích ľudí. To ústava na Slovensku, ktorá garantuje vlastnícke právo a jeho využívanie na Slovensku nefunguje. Toto sa skús spýtať na ministerskom fóre.

matusik
27-08-2014, 15:18
predpokladám, že tie nehnuteľnosti, kt. spomínate sú zakresnelené len v reg. E, že?
Pokiaľ áno, tak Vám dávam Vám do pozornosti, že parcely reg. E nie sú v prírode viditeľné. To je možno dôvod, prečo si OÚ žiada aj geometrický plán.

Pokiaľ by ste ho (GP) ale mali, mohli by ste požiadať OÚ (odbor katastrálny) o vykonanie obnovy katastrálneho operátu, no následne by už proces vyhlásenia za nepoľovnú plochu nemal byť tak zložitý (stačil by výrez z katastrálnej mapy.

.. každopádne ale dávam Vám do pozornosti, že v zmysle ust. § 2 písm f/ ZoP je nepoľovnou plochou. Ak by ste teda Váš pozemok oplotili, stane sa nepoľovnou plochou automaticky.. (aj keď je pravdou že oplotiť 30 ha by asi nebolo jednouché..)

MARMIL
23-01-2015, 12:38
Ale, sú viditeľné a veľmi dobre priamo v teréne. Je zaujímavé že každý lesný úrad v tejto republike, by to riešil inak. Neexistuje záväzné stanovisko z ministerstva, čo zase vytvára priestor pre korupciu a osobné prístupy úradníkov. Jednoducho des.....

Velebnosti, asi budu blejt.........:)