PDA

View Full Version : Dotácia na založenie ovocného sadu


pety123
03-12-2013, 16:35
Dobrý deň

onedlho skončím Poľnohospodársku univerzitu v Nitre a nakoľko ma baví práca s ovocnými stromčekmi, tak po náročnom štúdiu by som sa chcel venovať ovocinárstvu. Mám v pláne podnikať v tomto sektore a ako mladý začínajúci farmár by som chcel založiť intenzívny ovocný sad. Moja otázka znie, existuje nejaká dotácia na založenie intenzívneho ovocného sadu ? ? ? (keďže založenie takéhoto ovocného sadu je finančne veľmi veľmi náročné t.j. cca.50 000 Eur/ha, zdroj internet). Viem, že je možnosť dotácie pre mladého začínajúceho farmára (70 000 Eur), ale mňa zaujíma či je možnosť nejakej dotácie konkrétne na založenie intenzívneho ovocného sadu a aká je výška dotácie. Je mi jasné aj to, že nárok by som mal len na jednu z týchto dotácií.

Ešte jedna otázočka, aké konkrétne podmienky budem musieť splniť, aby som dotáciu aj dostal ? ? ?

Ďakujem za odpoveď

Nefrit
03-12-2013, 18:39
To ste mali adresovat na Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR - to prve policko :)
A treba sledovat vyzvy na mpsr.sk alebo apa.sk
Drzim palce, davate sa na tazku cestu.

pety123
03-12-2013, 20:20
Ďakujem za upozornenie :)

Môžete mi vysvetliť, že prečo si myslíte, že sa dávam na ťažkú cestu...hmm ? ? ?

MARMIL
03-12-2013, 22:32
Je to jednoduché....mladícka nerozvážnosť....
Najsamprv by som sa niekde zamestnal, nabral skúsenosti v tejto oblasti a niečo ušetril....pre začiatok.....
Je trošku naivné, sa spoliehať na nejaké dotácie...to by ste rýchlo skončil svoje podnikanie.....

Nefrit
04-12-2013, 05:48
Ale tak ma sancu. Zalezi, s akym vstupnym kapitalom do toho ide.

Ja zakladam sad a pomahaju mi rodicia. Stat zatial ani cent, len komplikuje zivot.

pety123, urcite nepocitajte so 100% podporou statu. Reci sa hovoria a chlieb sa je. Ale mozno ste z Komjatic :-D

Pokial si chcete dat vsetko urobit- od projektu az po sklady, tak tie vydavky na ha, co ste uviedli, su aj realne. Ale mozete ist nato aj sam, ak mate vedomosti a potom to vyjde lacnejsie. Nabrat si uver na cely zivot a vrazit to do ovocinarstva, kde sa Vam mozno nikdy nevratia investicie, je samovrazda.
Viete, to co hovoria ludia z Piestan alebo inych zahranicnych sadov, treba brat s rezervou- oni nie su majitelia a nenesu zodpovednost. Belgicania a Taliani maju aj vlastne zdroje a aj ine dotacie.

MARMIL
04-12-2013, 17:48
Žiadna šanca....jedine, že by začal na pôde po predkoch a robila celá rodina...

pety123
04-12-2013, 22:04
pre MARMIL: zamestnaný som už vyše 11 rokov, aj nejaké skúsenosti s ovocnými stromčekmi už mám, ale len v malom a aj ušetrené mám niečo a dokonca aj pôdu po predkoch mám ;) ...a určite sa nebudem spoliehať len na dotácie, lebo to by som rýchlo skončil, tak ako ste napísal ! ! ! Aj tak si myslím, že pre začatie podnikania v tejto náročnej oblasti je takáto dotácia veľmi dobrá vec resp. na začiatku dosť pomôže ! ! !

pre NEFRIT: bohužiaľ nie som z Komjatíc, aj keď pár ľudí stadiaľ poznám, ale nie tých správnych :) a ako som napísal vyššie, určite sa nebudem spoliehať len na podporu štátu t.j. na dotácie ! ! ! Píšete, že zakladáte sad, tak by som mal na Vás pár otázok, mohli by ste mi sem napísať Váš mail, nakoľko to nechcem rozoberať tu na fóre...ďakujem

MARMIL
04-12-2013, 22:55
Tak teda do toho, Pety123, na čo ešte čakáš !

Nefrit
05-12-2013, 04:57
pre MARMIL: zamestnaný som už vyše 11 rokov, aj nejaké skúsenosti s ovocnými stromčekmi už mám, ale len v malom a aj ušetrené mám niečo a dokonca aj pôdu po predkoch mám ;) ...a určite sa nebudem spoliehať len na dotácie, lebo to by som rýchlo skončil, tak ako ste napísal ! ! ! Aj tak si myslím, že pre začatie podnikania v tejto náročnej oblasti je takáto dotácia veľmi dobrá vec resp. na začiatku dosť pomôže ! ! !

pre NEFRIT: bohužiaľ nie som z Komjatíc, aj keď pár ľudí stadiaľ poznám, ale nie tých správnych :) a ako som napísal vyššie, určite sa nebudem spoliehať len na podporu štátu t.j. na dotácie ! ! ! Píšete, že zakladáte sad, tak by som mal na Vás pár otázok, mohli by ste mi sem napísať Váš mail, nakoľko to nechcem rozoberať tu na fóre...ďakujem

Tak cez sukromne spravy.