PDA

View Full Version : Nájomná zmluva po zomrelom vlastníkovi


zuzast
25-06-2013, 11:05
Dobrý deň, mám uzatvorenú NZ s vlastníkom do konca roku 2015. Zomrel v r. 2012, ako mám prosím postupovať s právnym nástupcom? Mám mu vypracovať novú NZ, alebo vypracovať dodatok k tej pôvodnej NZ, pričom v dodatku len upravím iniciály nového vlastníka? Aký postup je v súlade so zákonom? A ako postupovať v tom prípade, že vypracujem novú NZ, ale nadobúdateľ ju nechce podpísať - platí mi tá pôvodná zmluva do r. 2015? Ďakujem.

MARMIL
25-06-2013, 21:27
Podľa môjho názoru, smrťou nájomná zmluva zanikla a treba podpísať
novú zmluvu s dedičom. Keď nechce podpísať, mal by akceptovať podmienky v starej zmluve do konca roka 2015, podľa zákona. Potom už môže, ako nový majiteľ určovať podmienky a keď nebudedete súhlasiť, prenajme pozemky novému nájomcovi.

Nefrit
26-06-2013, 07:38
Dobrý deň, mám uzatvorenú NZ s vlastníkom do konca roku 2015. Zomrel v r. 2012, ako mám prosím postupovať s právnym nástupcom? Mám mu vypracovať novú NZ, alebo vypracovať dodatok k tej pôvodnej NZ, pričom v dodatku len upravím iniciály nového vlastníka? Aký postup je v súlade so zákonom? A ako postupovať v tom prípade, že vypracujem novú NZ, ale nadobúdateľ ju nechce podpísať - platí mi tá pôvodná zmluva do r. 2015? Ďakujem.


Nemusite nic. Plati zmluva do roku 2015, kym Vam novy vlastnik neda z nej vypoved. Ak nezaplatite najom, je to dovod na odstupenie od zmluvy. Ak bude chciet zmluvu zrusit az v roku 2015, tak Vam to oznami (rok dopredu), ze si prebera podu. Potom si bud podu prevezme, alebo s nim dohodnete novy najomny vztah.

MARMIL
26-06-2013, 07:54
Nemôžem súhlasiť s nefritom, smrťou nájomná zlmuva zaniká. To len nájomca má podľa zákona nárok dokončiť nájom do konca roku 2015.
Kľudne sa môže stať, že už to nebude jeden nový vlastník, ale traja...a potom by mohli vzniknúť neriešiteľné situácie.

Nefrit
26-06-2013, 10:25
No Marmil, tiez ma to zarazilo, ale precitajte si :
http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/281640-co-treba-vediet-ak-ste-zdedili-podu/

http://www.mpsr.sk/sk/index.php?navID=265&id=6413

MARMIL
26-06-2013, 10:42
To sú výklady problematiky, úradníkov na ministerstve.....
V podstate je to to isté čo hovoríme obaja. Som zvedavý, ako by pochodil dedič na súdnom konaní, keby mu prestal nájomca platiť nájomné a nebola by uzatvorená nová nájomná zmluva. Ja tvrdím len jedno, nový dedič je
podľa občianskeho zákonníka povinný uzavrieť nový nájomný vzťah s nájomcom pôdy, avšak je povinný strpieť dobu trvania na starej zmluve.

zuzast
27-06-2013, 11:46
Takže aby bolo všetko v poriadku - uzatvárať dodatky k pôvodným nájomným zmluvám s novými vlastníkmi. Ostatné ustanovenia nájomnej zmluvy ostávajú nezmenené? Prosím, robíte niekto s pôdou???

MARMIL
27-06-2013, 11:56
Nie dodatok, novú zmluvu treba uzavrieť !!!