PDA

View Full Version : Vecné bremeno


Nefrit
11-03-2013, 10:41
Dobrý deň,
poprosím o radu, ak má niekto skúsenosť s takýmto problémom. Vlastním pôdu, na ktorej v súčasnosti zakladám sad. Na pôde mám ťarchu od Slovnaftu, ktorý tadial viedol produktovod. Keďže pozemok budem aj oplocovať, mám vyvolať nejaké jednanie s touto spoločnosťou? Mám nárok na nejaké odškodné zato, že ich musím strpieť na svojom pozemku?
Ďalej musim vynechať tie miesta, kadiaľ ten produktovod vedie a nemôžem tam vysadiť stromy? Samozrejme, že sa to presne určiť ani nedá, mám ich teda požiadať, aby si to prišli vytýčiť?
Prosím, ak niekto už niečo podobné riešil, poraďte.

MARMIL
11-03-2013, 11:50
Určite za vecné bremeno by mala byť vyplatená náhrada. Je podstatné, ako ste k tomu vecnému bremenu prišiel, obdobie a kto ho dal zapísať na Váš pozemok. Treba sa obrátiť na poriadneho právnika a komunikovať cez neho
so spoločnosťou.

Nefrit
11-03-2013, 12:03
Dakujem za odpoved.
Vecne bremeno tam bolo zapisane este v rokoch 2008-2009. Bolo to podla zakona c. 656/2004Z.z. o energetike § 10. Ked som to citala, tak to mohli urobit bez vedomia vlastnika... Zatial nikoho v katastri neodskodnili (pokial viem), ale je pravda, ze vacsina ludi dala svoje pozemky do najmu miestnej akciovke a sad tu nikto nevysadzal, takze ich produktovod nijako neobmedzuje...
Preto sa pytam.