PDA

View Full Version : Krmna Davka


romanK
15-11-2012, 14:02
potreboval by som surne poradit.
ked sa zostavuje krmna davka tak je vzdy stanovene mnozstvo metabolizovanej energie na 1 kg krmiva a percentualny podiel jednotlivych zloziek (dusikate latky,cukry,tuky,...)

metabolizovana energia ma skratku ME (MJ) ,len pri jednotlivych obilovinach napr. psenica su udavane hodnoty pre skratky BE(MJ) ,NEV(MJ) ,NEL(MJ)a dost sa od seba odlisuju a netusim podla ktorych sa mam riadit ,ked zozstavujem krmnu davku

este som objavil hodnoty ako MEs, MEp ,MEd co mi moj sedlaicky rozum napoveda,ze by to mohla byt metabolizovana energia skot - MEs
MEp prasata a MEd drubez,kedze to bolo z ceskej odbornej publikacie zial bez vysvetliviek
http://imgupload.sk/images/a/o/ao5dhlycy2x4msden6ht.jpg

tak z ktorej skratky vyjadrujucej mnozsto MJ mam vychadzat pri zostavovani krmenj davky ? :(

daniela123
26-11-2012, 12:35
Ak si dobre pamätám zo školy ešte tak potom NEL(MJ) je netto energia pre laktáciu ,NEV(MJ) je netto energia pre výkrm, BE je brutto energia...Brutto energia (BE) krmiva závisí od obsahu a pomeru sacharidov, tukov a dusíkatých látok- taký základný odhad energetickej hodnoty krmiva.
Netto energia (NEL, NEV) je množstvo energie skutočne využitej zvieratami na záchov, rast a produkciu a vypočíta sa zo stanovených hodnôt brutto a metabolizovateľnej energie.

Daniela