PDA

View Full Version : Salers


romanK
27-08-2012, 16:24
V nedavnej minulosti som sa dostal k pasienkom (2-2,5ha) aj s vodnym zdrojom na ktorych stoji aj par desiatok ovocnych stromov v krasnom horskom prostredi odlahlej samoty (cca 700m.n.m).V minulosti sa tam bezne v letnych mesiacoch pasaval dobytok,preto ma celkom nadchla myslienka chovat na nich dobytok pre vlastnu potrebu(max do 5ks).Kedze o farmarceni neviem nic zacal som patrat a zistil som,ze jestvuju plemena,ktore mozu byt bez problemov celorocne vonku s minimalnou staroslivostou Highland,Galloway,Salers . Z tychto troch mi ako najlepsia varianta prislo plemeno Salers - vysoka jatocna hmotnost,nenarocne na kvalitu pastevneho porastu.Co som sa docital tak ich staci v zimnych mesiacoch krmit len senom,senazou bez jadroveho krmiva.Preto by ma orientacne zaujimalo ake su naklady na chov v zimnych mesiacoch ?od kedy do kedy sa zacina krmit(mesiac,pocasie?),aku dennu davku ma dospely kus,tela?Musim byt niekde registrovany a s tym mat nejake povinsoti ohladne chovu? velkost pozemku zodpoveda zameru?popripade aj dalsie informacie ,ktore by bolo dobre vediet.
Dakujem