PDA

View Full Version : ovce


jurino
15-01-2012, 19:51
Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu, že či sa má robiť skracovanie chvostov novonarodeným jahňatám a ak tak aký spôsob je najlepší a v ktorom období to je najvhodnejšie robiť, v akom časovom období po narodení.
Ďakujem za reakcie a rady

a.durackova
09-03-2012, 11:46
Zdravím, Skracovať chvosty, nie je nutnosť, len je to pohodlnejšie ak chováte veľa oviec. Skracovať chvosty baranom je podľa mňa úplne zbytočné. Jahničkám sa skracujú najmä kvôli hygiene, a keď sa dojí zozadu tak chvost zavadzia, ukladajú sa na ňom nečistoty, trus a pod. Ja chvosty neskracujem, mám len 6 bahníc a radšej sa snažím udržovať oblasť pod chvostom čistú a hlavne kontrolujem, či sa im nerobia zlepence, to potom hrozí, že sa na kožu nedostane vôbec vzduch, koža mokvá, vlastne vznikajú dekubity - aj to sa mi stalo, kým som nezačala ovce strihať aj na jeseň a po pôrodoch im umývam vemená od krvi a hlienov. Dojím zboku, takže chvosty nie sú problém. Ak sa rozhodnete predsa len skracovať, určite sa obráťte na veterinára, môže vám doporučiť buď nasadiť na chvost kastračné gumičky, alebo chvost odstráni chirurgicky pri anestéze. Andrea.

jurino
14-03-2012, 10:47
ďakujem veľmi pekne za radu...no skúsili sme použiť tie gumičky a dopadlo to super...ja tie ovce nedojím.