PDA

View Full Version : Poľovníci - "horných 10000"


MARMIL
07-09-2011, 14:16
Dlhú dobu pozorujem, ako sa na Slovensku usadil nový "fenomén"
poľovníctvo - koníček pre majetnejších a najmä vplyvných ľudí.
Už som si zvykol aj na taký paradox, keď oberám ovocie na svojich pozemkoch spolu s deťmi a vedľa nás prejde po zuby ozbrojený poľovník, ktorý dostal práve povolenku na srnca.
Zvykol som aj na arogantné správanie jednotlivých členov poľovného združenia, ktorý nerešpektujú základné zásady slušnosti.
Zvykol som si aj na porozhadzované nábojnice z brokovníc, ktoré obahujú nebezpečné olovo.
Zvykol som aj na to, že moje otázky, ktoré som položil na tomto fóre
ministrovi, ani len administrátor nezverejnil. Zrejme preto, že je poľovník.
Ale jedno stále pochopiť nemôžem:
Ako sa môže môj pozemok stať poľovným revírom, bez toho, aby som bol
informovaný o tejto skutočnosti. Nebudem teraz rozoberať tú absurditu
v zákone o poľovníctve o 2/3 počte vlastníkov. Jednoducho je to podľa môjho názoru porušovanie základných vlastníckych práv a ústavy SR.
Je to už len otázka času, kedy sa stanem jednou z trofejí a moju hlavu si zavesia niekde do loveckej chaty.

mackoalex
23-09-2011, 05:20
nazdar marmil.
súhlasím s tebou skoro vo všetkom čo si napísal , okrem posledného odstavca.
Tento nový zákon o poľovníctve nie je celkom z hlavy našich politikov , ale hlavne tie ustanovenia zákona ktoré riešia vlastnícke vzťahy medzi poľovníkom , poľnohospodárom či skutočným vlastníkom pozemku , sú prebraté z EU noriem, kde podobné zákony sa už desať ročia uplatnujú bez problémov.
Konkrétne, ak som pochopil tvoj problém, tak ak vlastník predsa môže dať vyhlásiť svoj pozemok za nepolovnú plochu podľa §4 ods,7 . A taktiež aj informovať otom že tvoj pozemok je začlenení do revíru musia podľa §5 ods.3
Podľa mňa tento zákon rieši už mnoho problémov aké máš aj ty, len treba ho využívať.

MARMIL
23-09-2011, 07:59
Tak to máš zle informácie, za nepoľovnú plochu vyhlásia len pozemok, ktorý je oplotený, čo v mojom prípade by presiahlo náklady 400 ti s EUR. A navyše až po skončení platnosti poľovného revíru. Už keď je schválený revír, nespravia nič. Tak zneli odpovede na miestne príslušnom lesnom úrade. Nemôžem s tebou súhlasiť že podobné zákony platia v EU desaťročia.
Prepáč ale chcel by som vidieť nejakého francúza, čo jeho rodina vlastní les
a naraz tam zbadá nejakých cudzích poľovníkov !
Práve naopak, sú to krajiny kde súkromné vlastníctvo a jeho ochrana je na prvom mieste.......

mackoalex
27-09-2011, 16:41
zo skúsenoisti ti poviem, že radšej úradníkov sa ani nepýtaj , proste pošli žiadosť podľa §4 ods7. na váš OLU nech sa začne správne konanie.
Vermi, že ak z možností a) b) c) spĺňa tvoj pozemok aspoň jeden budú ho musieť vyhlásiť za nepolovnú plochu.Od právníkov (podotýkam nepoľovníkov) viem že tie tri body sú možnožti a nie kritériá alebo podmienky ako to veľa ľudí si myslí.

tonopa
20-12-2011, 07:40
K právu poľovníctva, výkonu poľovníctva a odplate za výkon tohto práva chcem povedať toto:
- je treba si uvedomiť, že od 1.9.2009 platí a účinkuje zákon o poľovníctve č. 274/2009, pozor však na jeho prechodné a záverečné ustanovenia
- predchádzajúci zákon č.23/1962 Zb. a terajší č. 274/2009 sa zásadne líšia minimálne v tom, že sadzobník na výpočet nájomného za prenajatý výkon práva poľovníctva je podľa terajšieho zákona len fakultatívny, prednosť majú zmluvné dojednania dvoch strán (užívateľa revíru a vlastníka pozemku) pokiaľ nevykonáva právo poľovníctva vlastník priamo, kedy sa odplata neuplatňuje
- faktom je, že mnoho PR na Slovensku je a ešte dlho bude uznaných na základe 23/1962 a prenájom výkonu práva poľovníctva minimálne do platnosti NZ je v "režime" 23/1962, čo znamená NZ podpísaná 2 stranami, opatrená schvaľujúcou doložkou príslušného úradu v správnom konaní s okrúhlou pečiatkou, dôležité je posudzovať každú zmluvu individuálne!!!
- toho času príslušné úrady NZ len registrujú, nevstupujú priamo do ich obsahu, zásadným je dnes PR vo svojich hraniciac, samotný výkon práva poľovníctva sa skomerčnil
- samozrejme, že najväčším problémom bola aj bude sofistikovaná nečinnosť štátnych úradníkov na každej úrovni, alebo ak chcete vplav záujmových skupín či priamo politikov
- možnosti pre vlastníka poľovných pozemkov sú väčšinou dve, buď sa tým nezaoberať, alebo konať prostredníctvom právneho zastúpenia
Asi toľko, pretože končí aj priestor na písanie.