PDA

View Full Version : Tie včely musia odtiaľto preč


Ing.Ján Hájek
15-06-2010, 18:21
Kto je za to zodpovedný?

Školstvo, zdravotníctvo, médiá, atď? Prax je taká, že napr. v rozhlase a TV sa omieľajú reklamy do omrzenia a v relácii Nočná pyramída každý pondelok je relácia so zdravotnou tématikou. Temer už v každej rodine je internet, lebo ak ho nemajú starí, tak mladí inteligentní bez neho sa nezaobídu. Je veľmi zlé, že aj mladí nevedia to najzákladnejšie o včelích produktoch a o chove včiel sú trápne hlúpi.
Predajca včelár na trhovisku nezriedka počúva takéto reči kupujúcich:
Aký med si prajete? Taký čo tečie. Prečo chcete tekutý? Lebo v zcukrovatelom je pridaný cukor.
Zásadne kupujúci nehovorí, že med kryštalizuje. Kryštalický kúpi iba znalec a takých je malé %.
Dotaz v apríli: Toto je už tohoročný agátový med? Ale pani v apríli agát ešte ani nekvitol.
Ja nechcem agátový med, ja chcem včelí med. …. Prečo je navrchu v pohári s medom taká pena? Med sa uchováva v kanvách a jeho prirodzenou vlastnosťou je kryštalizácia a aby sme ho mohli dať do pohárov, musíme ho rozpustiť. Navrchu v pohári je vyzrážaný peľ. Čo je to ten medovicový med? Ten nie je z kvetov, ale zo stromových a rastlinných štiav.......
Ktorý med je najlepší? Kvetový, lebo obsahuje veľa peľových zŕn. Obsahuje antioxidanty, bielkoviny..... Nazýva sa ľudovo včelí chlieb. Bez jeho zložiek včely nedochovajú svoje potomstvo. Čo je to ten pastovaný med? Repkový med po odstránení nečistôt sa mieša, aby sa zamedzilo jeho stvrdnutiu, zostáva v krémovej konzistencii. …...

O ostatných piatich včelích produktoch využívaných v ľudskej výžive vedomostná úroveň ľudí je ešte horšia.

Máme extrémne zlú úrodu medu z jarných znášok, k čomu došlo vplyvom zlého počasia počas kvetu hlavne agáta a to má za následok veľký výpadok tohoročnej úrody jedno druhového agátového medu.

Včely z tejto osady musia preč. Nalietavajú na okraj môjho bazéna a mohli by poštípať moju vnučku, dôvodil mi istý občan, ktorý nebol mladý a predsa nedocenil ich užitočnosť. Pritom má záhradu s ovocnými stromami a krami. Takýto ľudia nevedia ako si pestovatelia ovocia vážia včely tam, kde ich je nedostatok. V Sev. Amerike radi dajú včelárom aj 100 $ za 1 prisunuté včelstvo v období kvetu hmyzomilných kultúr. U nás v dobe kvetu čerešní bolo studené počasie a včely vyleteli iba v poludňajších hodinách a deficit ich opeľovacej činnosti mal za následok nedostatočné opelenie stromov a tým podpriemernú úrodu ovocia. Ich blízkosť k sadu bola v takom prípade veľmi potrebná, lebo lietali iba na krátke vzdialenosti pre zimu.