PDA

View Full Version : pripúšťanie zajacov


paltooo
20-03-2009, 12:18
dobrý deň.
chcem sa opýtať chovatelov zajacov na túto vec.
pred týždňom som si doniesol od jedného deda tri samice a jedného samca VSS,pretože sa o ne už nedokáže postarať.zajace sú cca jeden a pol. roka staré a už mali aj mladé.samec už má potomstvo.dedo mi pred tým ako som ich vzal sa pokúšal pripustiť.podarilo sa len jednu samicu/možno/.povedal aby som skúsil už ja doma v novom prostredí.počkal som týždeň a skúšal som dať samicu k samcovy.samec snahu mal ale samica sa nejak bráni a vydáva také zvuky ako keby vrčanie.je to normálne alebo to nemá byť.sledoval som ich asi dve hodiny a stále to isté.je možné že sa bránia preto že sú nabraté a dedo si to nevšimol alebo ako si to mám vysvetliť.potravu majú tú istú ako pred tým.
dal som druhú samicu k samcovy po troch dňoch a tá robila to isté.vrčanie a chrčanie.
vôbec neviem kedy je vhodné pripúšťať tieto zvieratá.ako to zistím?alebo spoznám?

ďakujem za každú radu a názor.

palo.

juriko1
06-05-2009, 08:16
Dobrý deň,
samice sa dávajú po pripustení po týždni na "kontrolu" k samcovi, ak je samica voči samcovi agresívna a vrčí je pravdepodobne už kotná. S úplnou istotou sa to dá potvrdiť po cca 12 dňoch od pripustenia a to pohmatom v spodnej časti brucha samice, kde sa dajú nahmatať plody vo veľkosti lieskových orechov ale vyžaduje si to určitú prax a nedoporučujem so robiť ak samica kladie odpor. Ak sa Ti zdá, že sú samice príliš pribraté tak len dieta - seno a voda a skúšať dávať ki samcovi.

Roman

paltooo
20-05-2009, 22:44
ďakujem za radu.
už mám prvé mladé od jednej samici, ešte sú v hniezde.uvidím čo ostatné.