PDA

View Full Version : Zákon o poľovníctve


pitko1
06-01-2008, 11:50
Momentálne platí zákon 23/1962 Z.z novelizovaný zákonom 99/1993 Z.z
Týmto by som sa chcel opýtať kompetentných asi toto:
Zákon 23/1962 Z.z hovorí
§ 17

Zmeny uznaných poľovných revírov, v ktorých je výkon práva poľovníctva zmluvou postúpený, možno vykonávať len po zániku tejto zmluvy.
Ale ďalej novela zákona 99/1993 Z.z znie:
99
Z Á K O N
NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
z 19. marca 1993,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 23/1962 Zb. o poľovníctve v znení neskorších predpisov

15. V § 17 sa vypúšťa odsek 1, zároveň sa zrušuje
číslovanie odsekov.
Týmto je jasné, že §17 je zrušený!!!!!
Prečo sa OLU ohradzuje tým, že sú právoplatne uzavreté nájomné zmluvy na 10 rokov, keď zmluvy nie sú uzatvorené na vlastníckych vzťahoch.
Z tohto dôvodu nechce vykonať zmenu revíru, nakoľko my ako vlastníci pozemkov sme vydokladovali na LV viac ao 1000 ha pozemkov
Za odpoveď ďakujem

tonopa
14-02-2008, 09:12
Nečudujem sa, že na Vašu otázku nikto, hlavne z kompetentných nezareagoval. Takýchto nezodpovedaných otázok je totiž v dnes platnej právnej (ne)úprave poľovníctva viac. Vás trápi ako vidím len jedna z nich aj keď zásadná.
Prajem Vám veľa trpezlivosti a dobrého právnika.

peter222
29-03-2008, 19:18
tak ako je to vlastne s tým zákonom o poľovníctve?
som začiatočník, môžte ma uviesť do problému?
.
Ďakujem

pitko1
31-03-2008, 08:48
V zákone 99/1993 o poľovníctve sa hovorí že, ostáva odsek 2, tým sa ruší číslovanie odsekov, ale citujem
Čl. II
Spoločné a prechodné ustanovenia

(4) Zmeny uznaných poľovných revírov, v ktorých
trvá nájom výkonu práva poľovníctva, možno vykonať
aj pred zánikom zmluvy.
Ja to rozumiem tak,že jedna časť zákona ruší druhú.
Podľa tohto znamená, že revíri ktoré sa nepretransformovali na vlastnícke vzťahy môžu vzniknúť aj počas zmluvy, nakoľko v našom prípade sa jedná o to, že na základe vlastníckych vzťahov chceme vytvoriť revír stým že sme vydokladovali na LV viac ako 1000 ha. pôdy. Tak že uvidíme čo snami spravia štátni úradníci.

pitko1
27-04-2008, 08:31
Dňa 22.4.2008 na STV1 bola ohľadne tohto prípadu reportáž v relácii Reportéri.
Ak si ju chcete pozrieť aby ste trochu pochopili ohľade čoho v tejto veci ide, tak si ju môžete pozrieť v archíve STV v rubrike publicistika, reportéri pod názvom Neuznaný revír.

peter222
25-08-2008, 09:32
- poznámka k tým NZ medzi PZ a poľnohospodárskym subjektom na ktoré sa pýtate v téme moderovanej ministersvom...
- často je to tak - a to vy zrejme dobre viete - že poľnohospodárské subjekty majú v zmluvách s vlastníkmi klauzulu v ktorej sa hovorí, že ich zastupujú aj vo veciac výkonu poľovného práva...
- obávam sa, že OLÚ sa nebude zaoberať skúmaním či číslo v NZ, ktoré uvádza prenajatú plochu, zodpovedá aj skutočnosti.... aj ked by mal, lebo kto iný ako OLÚ by sa tým mal zaoberať?????

pitko1
26-08-2008, 07:43
som si 100% istý že výmera nesedí, lebo niektorí vlastníci na zmluve s PD výkon práva poľovníctva vyškrtli

marica
06-09-2011, 00:24
Prosím, vedel by mi niekto povedať, podľa čoho a ako sa vypočítava nájom pre poľovnícke združenia. Od tohoto roku-či vlani- sa nájomné zvýšilo. Treba o doplatok požiadať, alebo ho majú PZ vyplatiť automaticky. Mám informáciu, že niektoré PZ platia vyšší nájom a niektoré veľmi málo. Kde sa dozviem-dočítam správnej odpovede? Ďakujem.

mackoalex
23-09-2011, 06:23
Sadzobník na výpočet nájomného za PR je v prílohe č.2 zákona 274/2009.

MARMIL
23-09-2011, 09:46
No určite sa nebudú predbiehať, aby zvýšili niekomu nájomné. Do konca platnosti zmluvy o výkone práva p. budú platiť po starom.
Na Slovensku je v móde poľovať na cudzom a pokiaľ možno zadarmo......;)

mackoalex
27-09-2011, 17:28
potom niekto porušuje zákon

tonopa
20-12-2011, 08:36
K právu poľovníctva, výkonu poľovníctva a odplate za výkon tohto práva chcem povedať toto:
- je treba si uvedomiť, že od 1.9.2009 platí a účinkuje zákon o poľovníctve č. 274/2009, pozor však na jeho prechodné a záverečné ustanovenia
- predchádzajúci zákon č.23/1962 Zb. a terajší č. 274/2009 sa zásadne líšia minimálne v tom, že sadzobník na výpočet nájomného za prenajatý výkon práva poľovníctva je podľa terajšieho zákona len fakultatívny, prednosť majú zmluvné dojednania dvoch strán (užívateľa revíru a vlastníka pozemku) pokiaľ nevykonáva právo poľovníctva vlastník priamo, kedy sa odplata neuplatňuje
- faktom je, že mnoho PR na Slovensku je a ešte dlho bude uznaných na základe 23/1962 a prenájom výkonu práva poľovníctva minimálne do platnosti NZ je v "režime" 23/1962, čo znamená NZ podpísanú 2 stranami, opatrená schvaľujúcou doložkou príslušného úradu v správnom konaní s okrúhlou pečiatkou, dôležité je posudzovať každú zmluvu individuálne!!!
- toho času príslušné úrady NZ len registrujú, nevstupujú priamo do ich obsahu, zásadným je dnes PR vo svojich hraniciach, samotný výkon práva poľovníctva sa skomerčnil
- samozrejme, že najväčším problémom bola aj bude sofistikovaná nečinnosť, resp. stránenie štátnych úradníkov na každej úrovni napr. aj vo veciach poľovníctva, alebo ak chcete vplyvy záujmových skupín a tým vlastne priamo politikov
- možnosti pre vlastníka pozemkov sú väčšinou dve, buď to úplne vypustiť a nezaoberať sa tým, alebo patrične to zvážiť a konať priamo prostredníctvom právneho zastúpenia.
Asi toľko, pretože končí priestor na písanie.