PDA

View Full Version : Zabíjačky


hennka
02-02-2007, 08:40
Dobrý deň.
Poprosím odpoveď na túto otázku :
- podľa § 23 ods. 1 písm. a), e) zákona NRSR č. 39/2007 o vet. starostlivosti je " chovateľ ", ktorý vykonáva domácu zabíjačku povinný najmenej 1 pracovný deň vopred nahlásiť na príslušnú RVPS túto skutočnosť.

Ukladá zákon aj povinnosť odobrať vzorku, zabaliť ju a [B]dopraviť[B] ju na tzv. zberné miesta ( často vzdialené aj niekoľko desiatok kilometrov )?

Za odpoveď ďakujem.:)

hozova
02-02-2007, 09:53
Dobrý deň,
v súvislosti s Vašim dotazom som oslovila Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR, ktorá mi zaslala nasledovnú odpoveď:

Prvého februára tohto roku nadobudol účinnosť zákon č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti. V § 23 tohto zákona sa zavádza povinnosť ohlasovať domáce zabíjačky za účelom vyšetrenia na trichinelly (svalovec).
Každý chovateľ musí najneskôr jeden pracovný deň pred konaním zabíjačky nahlásiť túto udalosť príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe - telefonicky, listom, faxom či emailom. Príslušný regionálny veterinárny lekár pritom rozhodne, z ktorej ošípanej sa odoberie vzorka na vyšetrenie. Nebudú sa teda kontrolovať všetky doma zabíjané ošípané, ale len na základe posúdenia rizika (výskyt trichinelózy v danom regióne u ľudí, domácich, voľne žijúcich zvierat, tepelné ošetrenie mäsa).
Vzorky mäsa budú odoberať štátni veterinári v rámci svojich pracovných povinností a štát zaplatí aj za vyšetrenie odobratých vzoriek. Chovateľ s tým teda nebude mať žiadne výdavky. Vzorky si však môžu odoberať aj samotní chovatelia. V tom prípade musia vhodne zabalenú vzorku mäsa uložiť do chladničky alebo doručiť, spolu s krátkym sprievodným listom, na miesto zvozu, ktoré určí príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa; vzorky príde prevziať veterinárny lekár. Odoberajú sa vzorky bráničných pilierov z obidvoch polovíc jatočných tiel domácej ošípanej o veľkosti 5x5 centimetrov.
V zabíjačke možno, samozrejme, pokračovať aj vtedy, ak nie je známy výsledok vyšetrenia na svalovca. V prípade, že chovateľ nie je o pozitívnom náleze Trichinella informovaný do 3 pracovných dní, môže považovať laboratórne vyšetrenie za vyhovujúce. V prípade, že vzorka zaslaná na laboratórne vyšetrenie nevykazuje nález trichinel, t.j. je negatívna, chovateľovi tento výsledok nebude oznamovaný. Prípadný pozitívny nález bude chovateľovi oznámený bezodkladne
Za nesplnenie si ohlasovacej povinnosti nehrozí žiadna pokuta. Tú môže dostať chovateľ iba vtedy, ak nenahlásil konanie zabíjačky a potom sa preukáže, že mäsa z jeho ošípanej nakazil seba, svoju rodinu alebo známych
Trichinelóza je parazitárna choroba, ktorá sa prenáša mäsom.
Domáca ošípaná sa môže nakaziť najskôr vtedy:
- ak zožerie potkana, pretože tieto hlodavce sú veľkým rezervoárom trichinell;
- ak zožerie mäso z nakazeného diviaka;
- ak skonzumuje kŕmnu zmes, pri výrobe ktorej nebola dodržaná hygiena a skončil v nej aj "pomletý" hlodavec.
Svalovec definitívne hynie pri teplote 63 °C a viac. Pri zmrazení pod -15 °C hynie po dvoch mesiacoch a pri zmrazení pod -20 °C už zhruba po 10 dňoch.
Avšak údením či solením nemožno tohto parazita zničiť. Práve preto predstavujú najväčšie riziko údené klobásy a šunka.